Ditari i Opozitës

“Kjo mafie e rrezikshme dhe për SHBA”, Berisha: Rama angazhoi McGonigal për të ndihmuar Dakon dhe Doshin

“Kjo mafie e rrezikshme dhe për SHBA”, Berisha: Rama angazhoi

Kreu i PD Sali Berisha thotë se ish agjenti i lartë i FBI-së, Charles McGonigal u përdor edhe për afera korruptive të tjera, kundrejt pagesave të mëdha.

Në fjalën që mbajti gjatë mbledhjes së Kryesisë së PD, Berisha tha se kryeministri Rama angazhoi McGonigal për të ndihmuar ish kryebashkiakun e Durrësit, Vangjush Dakon dhe Tom Doshin, të dy të shpallur ‘non grata’ nga SHBA.

“McGonigal u përdor gjithashtu edhe për afera korruptive të tjera, për licenca. Ai u shpërblye me qindra dhe miliona euro. Me 225 mijë dollarë thuhet në dokument, 500 mijë të tjera nga një bankë e Qipros, por edhe miliona të tjera, thuhet gjerësisht.

Ai u angazhua nga Edi Rama për të ndihmuar miqtë e tij të ngushtë, Vangjush Dakon, Tom Doshin dhe të tjerë të shpallur ‘non grata’ nga Departamenti i Shtetit. Gjithë këto zhvillime dëshmojnë se mafia në pushtet, mafia në pushtet përbën pushtetin më të rrezikshëm. Mafia në pushtet përbën një pushtet të rrezikshëm edhe për vetë SHBA-të.

Mafia e Tiranës në pushtet është pra një rrezik madhor, jo vetëm për shqiptarët, por një rrezik madhor edhe për SHBA-në siç fakton rasti McGonigal, por ju garantoj ju se McGonigal, jo në atë nivel të inteligjencës, por në nivele të tjera, ka edhe të tjerë në Europë dhe SHBA”, tha Berisha.

Sipas Berishës, fuqia e FBI-së u përdor për qëllime private nga Rama duke korruptuar shefin e kundërzbulimit.

“Por ajo që është publikuar, ka që janë publikuar dhe ka të tjera që nuk janë publikuar, por janë në dosje.

Ajo ç’ka është publikuar është e sigurtë  se në datën 4 janar të vitit 2018, ish-oficeri i Sigurimit të Shtetit Agron Neza, i dha atij informacione për kompaninë lobiste të PD-së.

Ajo ccka është e vërtetuar se, po ky ish-oficer i policisë sekrete të Enver Hoxhës, Sigurimit të Shtetit, i dha atij përsëri informacione të reja për lobimin e kësaj kompanie në datën 16 janar të vitit 2018, dhe se këto informacione biznesmenit të lidhur si mishi me thoin, me McGonigal dhe ish-oficerit të Sigurimit të Shtetit Agron Neza, ja dha direkt zyra e kryeministrit Edi Rama.

Pra del e qartë se fuqia e institucionit me të fuqishëm të fushës në SHBA, u përdor për qëllime private nga Edi Rama duke korruptuar shefin e kundërzbulimit të FBI-së”, tha Berisha nw mbledhjen e Kryesisw sw PD.

Të fundit