Flash News

Ditari i Opozitës

Ndotja e lumit Vjosë, deputeti i PD: Ministrja-deputete ka licencuar “plehërimin” e Parkut Kombëtar

Ndotja e lumit Vjosë, deputeti i PD: Ministrja-deputete ka licencuar

Deputeti demokrat Tritan Shehu përmes një postimi në Facebook, ka akuzuar ministren Mirela Kumbaro, e cila sipas tij ka licencuar plehërimin e Parkut Kombëtar të Vjosës, edhe në Memaliaj.

Shehu shkruan se përveç grumbullimit të plehrave pak metra larg në Këlcyrë është shtuar edhe një tjetër “vrasëse” e ambientit dhe e lumit të Vjosës.

Shehu vazhdoi më tej teksa u shpreh se këto vendgrumbullime janë licencuar nga vetë “ministrja-deputete” e Turizmit dhe Mjedisit, Mirela Kumbaro, pikërisht kur kryeministri Rama të cilin e cilësoi si “shefi” i saj e shaplli Vjosën Park Kombëtar.

Ministria-deputete e ambjentit licencon „pleherimin“ e „Parkut Kombetar“ te Vjoses…edhe ne Memaliaj! Keshtu pervec derdhjes se „ujrave te zeza“ te te gjithe Qarkut te Gjirokastres ose me shkurt „feceve“ ne Vjose …

Pervec grumbullimit te plehrave pak metra larg saj ne Kelcyre etj… Shtohet edhe nje «vrasese» e ambjentit dhe e Vjoses… Nje grumbullim tjeter plehrash ne breg te saj, ne Mogila te Memaliajt! Edhe kjo e licencuar nga vete Ministria-depute! Pikerisht kur Shefi i saj e shpalli Vjosen “Park kombetar”.

Unik ne Europe e boten e qyteteruar ky “park”…I licencuar per tu mbushur me fece e plehra! Edhe me dekompozimet e tyre te infiltruara ne ate lum, apo te cuara direkt aty nga perenj a ujra te ndotura, qe derdhen aty. Dhe pastaj flitet per “Park Kombetar”! Nje tjeter mashtrim ky i Rilindjes, ndersa ndotja e Vjoses shtohet me firmen e Ministres-deputete. Faleminderit Zj. Ministre per kontributin tuaj ne mbushjen me fece e plehra te atij lumi te rralle!”, shkruan depueti demokrat.

Të fundit