Flash News

Ditari i Opozitës

Noka kallëzon në SPAK 3 kryebashkiakët socialistë: Përdorën paratë publike për të blerë vota

Noka kallëzon në SPAK 3 kryebashkiakët socialistë:

Deputeti i Partisë Demokratike, Flamur Noka u paraqit në SPAK, ku ka kallëzuar kryetarin e Bashkisë së Vaut të Dejës, Krujës dhe Vorës për përdorimin e parave publike për të blerë vota.

“Isha për të dëshmuar për përdorimin e parave publike për blerje votash. Konkretisht bashkia Vau i Dejës u denoncua nje mega aferë në lidhje me një shifër të frikshme, njëherë 400 milionë dhe një herë 186 milionë për landfill, që ishte likujduar njëherë dhe është ripaguar prapë në kuadër të fushatës elektorale."

"Denoncuam kryetarët e bashkive Krujë dhe Vorë që kanë përdorur fondet e tërmetit, që është bërë legjendë tani. Si dhe kanë abuzuar me ndihmën ekonomike, duke bërë pagesa edhe për persona në kundërshtim me Kodin Zgjedhor. Ne do të denoncojmë përditë blerjen dhe manipulimin e votave. Janë shumë kallëzime, do më shikoni shpesh në këto dyer për të denoncuar”, tha deputeti demokrat.

Noka u thirr në Prokurorisë së Posaçme edhe me datën 23 maj, po ashtu për kallëzimet për zgjedhjet e 14 majit.

Të fundit