Flash News

Ditari i Opozitës

Politikani gjerman i bashkohet protestës, Berisha: Na ndihmoi kur PS vodhi zgjedhjet e vitit 2001

Politikani gjerman i bashkohet protestës, Berisha: Na ndihmoi kur PS vodhi

Kryetari i Partisë Demokratike Sali Berisha e ka nisur ndryshe sonte tubimin qytetar. 

Para fjalës së tij, ka përshëndetur politikani Elmar Brok, i cili u shpreh se ka zgjedhur të ndajë ditëlindjen së bashku me demokratët.

Për këtë Brisha tha se kjo zgjedhje vjen si një ogur shprese, si një mbështetje e fuqishme e idealeve tona evropiane.

Berisha: Të dashur miq, duhet të përshëndes këtu sonte praninë e kryetarit të Partisë së Lirisë, fjalën e tij dhe të gjithë oratorëve që folën këtu nga ky parlament i lirisë.
Miqtë e mi, njohja ime, miqësia ime me Elmar Brok daton në përpjekjet tona më të fuqishme për integrimin e Shqipërisë në BE dhe NATO.
Unë kam kënaqësinë të informoj shqiptarët, se në një moment kritik për historinë e vendit, kur vota e shqiptarëve në vitin 2001, u rrëmbye, rezultati u përmbys, Shqipëria po vidhisej në honet e historisë, humbi rrugën evropiane të saj, bashkë me zotin Elmar Brok, me ndihmën e tij, ne rikthyem Shqipërinë në rrugën e duhur, në drejtimin e saj evropian.
Do mbetet në analet e historisë ftesa dhe organizimi nga ana e tij të dëgjesës të partive politike shqiptare në Parlamentin Europian.
Rezoluta e këtij komisioni dhe parlamenti, që i kërkonin PS-së të mos zgjedhë presidentin me votën e vjedhur, se Parlamenti Europian nuk do ta njohë kurrë.
Elmar Brok ishte protagonist i kësaj iniciative dhe për dijeninë tuaj, një hearing ishte organizuar vetëm një herë për Ahmet Masudin dhe herën e dytë për Sali Berishën dhe shqiptarët.
Sot ai ndodhet midis nesh, por dëshiroj të shtroj disa pyetje para jush.
Kush ka vjedhur votën e shqiptarëve?
Kush ka vjedhur paratë e shqiptarëve?
Kush ndërtoi në Shqipëri narkoshtetin?
Kush i bllokoi Shqipërisë rrugën e integrimit?
Kush i shpopulloi shqiptarët sa asnjë pushtim në histori?
A kemi ne rrugë tjetër përveç rrugës evropiane, përveç integrimit të Shqipërisë në Europë si e ardhmja më e shkëlqyer?

Të fundit