Flash News

Ditari i Opozitës

Presidenti i ri, Berisha: Luçiano Boçi dhe Oerd Bylykbashi negociatorë me opozitarët

Presidenti i ri, Berisha: Luçiano Boçi dhe Oerd Bylykbashi

Oerd Bylykbashi dhe Luçiano Boçi janë caktuar si negociatorë nga Komisioni i Rithemelimit  për çështjen e Presidentit.

Gjatë një prononcimi për media në përfundim të mbledhjes së Komisionit të Rithemelimit, ish kryeministri Sali Berisha tha se këta dy emra kanë mandatin të negociojnë me opozitarët në emër të PD për presidentin.

“Këta dy kanë mandatin e Komisionit të Rithemelimit të negociojnë me partitë opozitare me në emër të Partisë Demokratike", tha Berisha. 

Ai shtoi se presidenti i ri duhet të jetë figurë politike, ndërsa sulmoi sërish Enkelejd Alibeajn, duke thënë se po i shërben Edi Ramës dhe Taulant Ballës.

"Përfshihet i gjithë spektri opozitar, kjo nuk ka diskutim të imagjinosh një president jo politik është absurditet, pasi posti i presidentit është qartësisht politik. Vërtete nuk është post ekzekutiv s’do të thotë që nuk është politik.

Çdo parashikim tjetër ose kriter tjetër kundër këtij kriteri është i gabuar, është i stisur he no sens. Në rast se e keni fjalën për kriteret ka një deklaratë se si i vlerëson Alibeaj, janë të dala nga zyra e Ballës apo Ramës. Dokument që ka synim tjetër vetëm të zgjedhë presidentin që do Edi Rama

Në një anë Batoni që është zëdhënësi më autentik i Edi Ramës, thotë se si Linda Basha s’ka kandidat tjetër, Rama u thotë deputetëve vet që emri im është më i propozoi nga ju, por se morëm kurrë vesh e propozoi njeri apo ji. Po trajtohet si një çështje familjare”, tha Berisha

Të fundit