Flash News

Ditari i Opozitës

Protesta e 7 korrikut, Këlliçi: Do rikthejmë PD-në në binarët e opozitarizmit

Protesta e 7 korrikut, Këlliçi: Do rikthejmë PD-në në

Deputeti demokrat Belind Këlliçi ka dhënë detaje nga protesta e 7 korrikut.

I ftuar në studion e “Frontline” në News 24, Këlliçi tha se ka ardhur momenti që të hyjë në skenën politike një opozitë e vërtetë dhe protesta e 7 korrikut do t’i shërbejë shumë PD-së.

Teksa iu referua protestës, Këlliçi tha se pjesë e protestës do të jenë edhe emigrantët shqiptarë ashtë vendit. Deputeti tha se shifrat konkrete të pjesëmarrësve do të jepen ditën e martë ose të mërkurë.

“Qytetarët dalin për veten e tyre, për ekonominë e tyre. Nëse janë më mirë se para 10 vitesh, le të mos dalin në protestë. Por është momenti që shqiptarët të çohen në protestë për të mirën e tyre. Qëllimi i protestës është për t’i shkurtuar ditët Edi Ramës. Ka ardhur momenti të bëjmë opozitën dhe opozita bëhet kundër qeverisë, kundër kryeministrit dhe kundër kësaj qeverie që është në mandatin e tretë. Është një protestë për të rikthyer PD në binarët e opozitarizmit. Në varësi të numrit që do të vijë aty, do të vendoset dhe vazhdimi i aksionit politik. Jam i bindur që numri do të jetë i madh. Ka shumë njerëz që kanë prerë biletën dhe po vijnë për të protestuar, sepse edhe pse jetojnë jashtë, kanë familjet këtu dhe rritja e çmimeve ndjehet edhe tek ata. Do kemi surpriza. Rreth ditës së martë apo të mërkurë mund të kemi shifra konkrete. Kjo protestë duhet të na bashkojë të gjithëve”, tha Këlliçi.

Teksa foli për partitë politike, Këlliçi tha se pjesë e protestës do të jetë edhe Ilir Meta dhe LSI.

“Neve na kërkojnë llogari pse u bë në korrik dhe jo në qershor, pse në mesjavë dhe jo në fundjavë, tani po na kërkojnë dhe për LSI e Ilir Metën. Ilir Meta dhe LSI aty janë. E kanë konfirmuar publikisht që do të jenë aty. Edhe unë dal në protestë si qytetar, para se të dalë si deputet. Është një kulturë qytetare të dalësh në protestë dhe është një kulturë që duhet kultivuar te shoqëria jonë, te brezi i ri”, shtoi Këlliçi.

Të fundit