Flash News

Ditari i Opozitës

Protesta kundër korrupsionit të Veliajt/ Procedohen penalisht Kalaja, Balliu, Blushi e Xhaferri

Protesta kundër korrupsionit të Veliajt/ Procedohen penalisht Kalaja,

Policia ka proceduar penalisht aktivisten Adriana Kalaja, duke e akuzuar se ka bërë thirrje për veprime të dhunshme gjatë protestës para Bashkisë Tiranë.

Po ashtu për veprat penale “Prishja e qetësisë publike” dhe “Shkatërrimi i pronës” janë proceduar edhe Sekretari Organizativ në PD  Klevis Balliu dhe Sekretari i Përgjithshëm i PL Tedi Blushi.

Te proceduarit janë: Dardan Bardhi, Rubin Dashi, Alfred Pllumbi, Klodjan Bajrami, Sali Lushaj, Sokol Bushkolaj, Gazmend Sallaku, Besart Xhaferri, Eljan Kaja, Tedi Blushi, Klevis Balliu, Adriana Kalaja.

“Drejtoria Vendore e Policisë Tiranë, në lidhje me aktet e dhunshme të ushtruara gjatë protestës së zhvilluar ditën e djeshme, përpara Bashkisë Tiranë, nga Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit, në vijim të veprimeve hetimore e procedurale dhe nën drejtimin e Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë të Juridiksionit të Përgjithshëm Tiranë, procedoi në gjendje të lirë shtetasit:

– D. B., 27 vjeç, R. D., 19 vjeç, A. P., 46 vjeç, K. B., 21 vjeç, S. L., 68 vjeç, S. B., 48 vjeç, G. S., 53 vjeç, B. Xh., 34 vjeç, E. K., 22 vjeç, T. B., 39 vjeç, K. B., 34 vjeç, të gjithë banues në Tiranë, për veprat penale “Prishja e qetësisë publike” dhe “Shkatërrimi i pronës”;

– A. K., 59 vjeçe, banuese në Tiranë, për veprën penale “Thirrjet publike për veprime të dhunshme”.

Materialet i kaluan Prokurorisë për veprime të mëtejshme”, thuhet në njoftim.

Të fundit