Flash News

Ditari i Opozitës

Rasti Qyno/ Berisha: Vendimi i Gjykatës së Lartë është goditje vdekjeprurëse për median

Rasti Qyno/ Berisha: Vendimi i Gjykatës së Lartë është

Kryedemokrati Sali Berisha komentoi sërish vendimin e Gjykatës së Lartë ndaj gazetarit Elton Qyno, që i jep të drejtë SPAK që të detyrojë median për të zbuluar burimet e tyre.

Duke folur nga tubimi qytetar, sipas Berishës, Rama u ka vërsulur gjykatësve Altin Dumanin, që ata të ndryshonin vendimin e marrë.

Berisha: Dje, Gjykata e Lartë, në kundërshtim flagrant me vendimin e para një viti, vendosi të detyrojë gazetarët të zbulojnë burimin e informacionit, në një akt shkelje flagrante të lirisë së shprehjes.

Po këta gjykatës, miqtë e mi, një vit më parë, pas vendimit të Strasburgut për Lapsin, kishin vendosur po këta, se gazetarëve nuk mund t’u kërkohen burimet e informacionit.

Çfarë ndodhi? Edi Rama përdori pengmarrjen. Edi Rama, siç shkruajnë mediat sot, vërsuli Dumanin kundër tyre.

Dhe Dumani i kërcënoi ata për krimin e tij të shëmtuar, sepse dosjen e Nuredin Dumanit e ka shitur Skapi i partisë nga sirtarët e Altin Dumanit.

Por miqtë e mi, vendimi i gjykatës është një goditje vdekjeprurëse për informacionin e lirë, për mendimin e lirë në Shqipëri.

Shënon aktin, përshkallëzimin më dramatik në dhunimin e lirive të shqiptarëve.

Ndaj dhe bëhet çdo ditë më imperative përballja me diktaturën. Me narkoregjimin. Sot kemi përpara Edi Ramën, kreun e krimit të organizuar, kreun e korrupsionit qeveritar, kreun e dhunës mbi opozitën, dhe veglat e tij, një llum njerëzor në gjykata, prokurori, Skap e me radhë.

Urdhëroni, një vit më parë vendosin se gazetarëve nuk mund t’u kërkohet burimi. Pas një viti, nën hanxharë, vendosin të kundërtën.

Shikoni gjykatën e Edi Ramës, prokurorinë e partisë, këta janë rrezik për çdo qytetar, janë rrezik për mbarë Shqipërinë.

Sot përpara ne kemi murin e tmerrshëm të korrupsionit që përzë shqiptarët çdo ditë.

Edi Rama, me të gjithë fuqinë e ekzekutivit, firmos dhe vjedh qindra milionë e miliarda dhe mbrohet nga Skapi i partisë.

Çdo ditë që kalon në pushtet është ndëshkim për shqiptarët, është ndëshkim për Shqipërinë.

Të fundit