Flash News

Ditari i Opozitës

Reagimi i Braçes/ Këlliçi: Me mllef u shpreh kundër profesioneve të lira

Reagimi i Braçes/ Këlliçi: Me mllef u shpreh kundër

I pranishëm në protestën e sotme, kundër taksimit të profesionistëve të lirë ka qenë dhe anëtari i Kryesisë së PD-së, Belind Këlliçi.

Gjatë fjalës së tij, Këlliçi u ndal tek një pankartë e një protestuesi ku shkruhej “Taksat i duam sa Erion Braçe”, nisur nga reagimi i djeshëm i deputetit socialist në Kuvend, ku tha se profesionistët e lirë le të ikin, jo vetëm në Kosovë, po ku të duan, pas tatimit mbi të ardhurat.

Këlliçi tha se Braçe shprehu mllefin dhe urrejtjen ndaj profesioneve të lira dhe nuk e kishte problem që truri dhe shtresa e mesme e shoqërisë shqiptare edhe të largohej nga vendi si pasojë e kësaj takse.

Këlliçi: Për herë të parë më bën dhe mua të jem dakord kur shoh vetëm një herë të vetme emrin e Erion Braçes. Ajo pankartë që thotë që ‘taksat i duam sa Erion Braçe’. Duke parë reagimin e një deputeti të mazhorancës ditën e djeshme në Parlament duke parë urrejtjen që kishte për profesionet e lira ku nuk e kishte fare problem që këto të shkonin në Kosovë, më erdhi mirë që ka pasur protestues që e kanë evidentuar këtë retorikë të një ish-zëvendëskryeministri të kësaj qeverie, i cili me mllef dhe urrejtje dje u shpreh kundër profesioneve të lira. E gjitha kjo betejë që behet me trurin me shtresën e mesme të vendit tonë bëhet për të marrë 30 milionë euro në vit dhe për t’i çuar te inceneratori i Tiranës, fantazëm që nuk ekziston.

Të fundit