Ditari i Opozitës

Rrëmbimi i fëmijëve shqiptarë në Britani, PD dënon heshtjen e qeverisë: Ku është Rama?

Rrëmbimi i fëmijëve shqiptarë në Britani, PD dënon

Shefi organizativ në PD, Klevis Balliu ka reaguar për të dhënat tronditëse që vijnë nga Britania, ku nga 200 fëmijë azilkërkues që janë rrëmbyer, 80% janë shqiiptarë.

Ai dënon heshtjen e qeverisë kundrejt këtij fenomeni të rëndë, ndërsa shton se kryeminsitri Edi Rama është “zhdukur” pas skandalit me McGonigal.

Ndërsa ngriti një sërë pyetjes, Balliu tha se Ramës nuk i interson që fëmijët shqiptarë po rrëmbehen dhe as interesat publike të këtij vendui.

“Nga ministrat e Ramës asnjë zë. Rama vetë është zhdukur pas kapjes në rrjetën e Departamentit të Drejtësisë teksa trafikonte favore e ryshfete dhe bënte lobime për të asgjësuar opozitën e vendit të vet.

Ku është Rama që preferon të flasë vetëm për 21 janarin e 12 viteve më parë, por hesht si fija e barit për qindra fëmijë shqiptarë të zhdukur? A nuk janë edhe ata ‘dëshmorët’ e rënë në luftën me regjimin e padurueshëm të tij?

Pse nuk reagon, medemek i indinjuar, siç bëri kur një tjetër ministër britanik tha se duhen përzënë shqiptarët kriminelë? Nuk i dhimbsen shqiptarët, e ka kokën në halle të tjera, apo të dyja bashkë?

Ky është vetëm një episod i radhës në dramën e shpopullimit masiv të Shqipërisë nën qeverisjen e Edi Ramës. Mes 745 mijë të larguarve në të gjithë botën, e dhjetra mijrave në Britani, janë edhe këta qindra fëmijë shqiptarë fati i të cilëve nuk dihet. Janë në shtëpitë e barit, janë trafikuar, janë shitur apo cfarë?

Pse nuk ia bën një telefonatë publike kryeministri homologut britanik apo ministrit të linjës, sic bëri me Presidentin Zelensky, duke bërë si i merakosur dhe si pjesë e “koalicionit të luftës”?

Nuk i intereson. Nuk bën dot spin. Nuk ia ndjen fare për ata fëmijë. Armiqtë e familjes shqiptare dhe fatit të saj janë disa dhe Edi Rama është kryesori ndër ta”, tha Balliu nga selia blu.

 

 

Të fundit