Flash News

Ditari i Opozitës

Shqipëria shënon rekord viktimash nga covid, Basha: Fatkeqësisht, numrat e vërtet që fsheh Rama janë shumë më keq

Shqipëria shënon rekord viktimash nga covid, Basha: Fatkeqësisht,

Kreu i PD, Lulzim Basha ka reaguar pas numrit rekord të viktimave të shënuar këtë të martë nga Covid-19 në vendin tonë që nga marsi, 19 humbje jete.

Sipas Bashës, numrat e vërtet që fsheh Rama janë shumë më keq.   

“U takova sot me një grup nga mjekët tanë të mrekullueshëm. Ata janë në vijën e parë të luftës me COVID. I përgëzova për përpjekjen e tyre për të shpëtuar jetë. Mjekët tanë përballen heroikisht në këtë betejë, edhe pse nuk marrin thuajse asnjë ndihmë nga qeveria.

Ata më përshkruan një realitet shumë shqetësues. Sot, një numër rekord vdekjesh janë regjistruar në Shqipëri që nga marsi. Fatkeqësisht, numrat e vërtet që fsheh Rama janë shumë më keq.

Shqipëria hyri në krizën e COVID në një situatë të vështirë, pas 7 vitesh përgjatë të cilave Rama e gjunjëzoi ekonominë dhe rrënoi sistemin tonë shëndetësor. Qytetarët e Shqipërisë janë ata që po e paguajnë çmimin e papërballueshëm. Shqipëria ka nevojë për një qeveri funksionale që punon për njerëzit dhe kujdeset për ta. Është në dorën tonë ta bëjmë realitet këtë”, reagon Basha.

Ditari politik

Të fundit