Flash News

Ditari i Opozitës

“Është e pafalshme”, Berisha: 110 vjetori i pavarësisë gjen shqiptarët pjesëtues të fuqisë së tyre

“Është e pafalshme”, Berisha: 110 vjetori i

Ndërsa këtë 28 nëntor shteti shqiptar mbush 110 vjet pavarësi, kreu i PD, Sali Berisha thotë se ky përvjetor i gjen shqiptarët në një proces deri diku pjesëtues të fuqisë së tyre dhe kjo është e pafalshme. 

“Por, ky 110 vjetor i gjen shqiptarët në një proces absurd, në një proces deri diku pjesëtues të fuqisë së tyre dhe kjo është e pafalshme.

Në rast se analizon sot jashtë folklorit marrëdhëniet Tiranë- Prishtinë, ato janë histori aktuale, e cila nuk shkon askund me interesin kombëtar të shqiptarëve”, ka thënë Berisha në emisionin e lajmeve “A23 me Flaka Vitaku”  në Kosovë.

Berisha mes tjerash ka akuzuar Ramën se po cenon interesat e Shqipërisë dhe shqiptarëve kudo që janë.

“Dhe kjo ishte një nga tiparet më të rëndësishme të revolucionit të dhjetorit të vitit 90-të. Por, siç thotë një fjalë historia përsëritet, sot mund të them se vendimet kryesore të Tiranës merren në Beograd ose pse jo dhe në Ankara.

Por, sidomos kjo e Beogradit dhe ky qëndrim antishqiptar i Edi Ramës, kjo fili e pakufizueshme e tij ndaj Aleksandër Vuçic, i cili është një lider absolutisht po aq naiconalist saqë ishte Sllobodan Millosheviqi, por është një nacionalizëm i mirëfilltë, jo një neokomunizëm, por është një nacioalizëm i mirëfilltë doktrinarë serb, i cili ka qenë gjithënjë armik i egër i shqiptarëve dhe factor madhor destabilizues në Ballkan. Në kohën kur gjithmonë historikisht është thënë dhe ka qenë e vërtetë se Serbia përfaqëson Rusinë e vogël të Ballkanit sot kjo është më e materializuar se kurrë. Sot Serbia është një prapavijë, problematike jo vetëm për Ballkanin, por për Evropën e Rusisë agresive e agresorit Putin…”.

Berisha tha ky 110 vjetor ka për shqiptarët dritëhijet e veta dhe shpreson që këto të kapërcehen. “Por që Tirana të shëndërrohet në një gjenerator lufte të ftohtë ndaj Prishtinës është një fatkeqësi e madhe kombëtare, është rikthim te modeli që ka ekzistuar gjatë diktaturës komuniste”, tha ai.

 

 

Të fundit