Ditari i Opozitës

Skandali McGonigal, Berisha tregon se kush e urdhëroi Ramën “të zhdukej”

Skandali McGonigal, Berisha tregon se kush e urdhëroi Ramën

Sali Berisha denoncoi heshtjen e aktorëve të rëndësishëm në vend për skandalin Rama-McGonigal. Ai theksoi se lideri i një vendi demokratik nuk do e bënte kurrë një akt të tillë ndaj SHBA-ve.

Berisha nuk i beson deklaratat e Ramës se “u zhduk” për arsye shëndetësore. Ai thotë se sipas informacioneve që zotëron, kreu i qeverisë fluturoi jashtë vendit.

Kryedemokrati u shpreh se Rama heshti me urdhër të ambasadores amerikane në vend, Yuri Kim. Sipas Berishës, Kim i kërkoi Ramës të mos bënte asnjë deklaratë.

“Jam sot këtu për të denoncuar para shqiptarëve dhe opinionit publik ndërkombëtar, kodin e heshtjes që po aplikojnë disa persona ndaj ngjarjes që ka tronditur thellë opinionin publik të SHBA, Shqipërisë, Europës dhe mbarë vendeve të lira.

Afera Edi Rama-McGonigal është një nga aferat më të shëmtuara, është një akt të cilin mund ta ndërmerrnin Enver Hoxha, Spiro Koleka, Kim Jong-un dhe vetëm ata.

Është një akt që kurrë një kryeministër i një vendi partner, nuk mund t’i lejonte vetes të ndërmerrte ndaj SHBA, vendit më kryesor në sigurinë e paqes, në hapësirën euroatlantike dhe në botë. Ndaj kësaj ngjarje tronditëse, Edi Rama u zhduk pesë ditë me kodin absolut të heshtjes.

Edi Rama nuk foli një fjalë, u sëmur nga gripi diplomatik, burime të tjera thonë se fluturoi jashtë vendit, por një gjë është e sigurtë; 5 ditë me radhë, në një kohë kur të gjitha mediat e botës lakonin për zi emrin e tij, për fat të keq dhe të Shqipërisë, që kishte përdorur një ish-oficer të sigurimit të shtetit për të korruptuar njeriun më të jashtëzakonshëm të agjencisë më të fuqishme të planetit, shefin e kundërinteligjencës së FBI-së, Charles McGonigal.

Edi Rama hesht si kurrë ndonjëherë në jetën e tij. Burime plotësisht të besueshme më kanë informuar se në heshtjen e Edi Ramës, një rol të veçantë ka guvernatorja Yuri Kim. E cila i ka kërkuar atij të mos bëjë asnjë deklaratë.

Po këto burime informojnë se, deklarata qesharake e Edi Ramës për të përgënjeshtruar miqësinë e tij me McGonigal, të cilin edhe mediat më të mëdha amerikane po e tallin, ka qenë një këshillë e guvernatores”, tha Berisha.

Të fundit