Flash News

Ditari i Opozitës

“Sot është një ditë e madhe për PD-në”, Berisha tregon se si do të protestohet

“Sot është një ditë e madhe për

Kryedemokrati Sali Berisha ka hedhur votën e tij në zgjedhjet që po mbahen për primaret. Ai e vlerësoi këtë proces si shumë të rëndësishëm për demokracinë. Berisha hodhi akuza ndaj Edi Ramën për zhvlerësimin e e votës.

“Është një ditë e madhe për PD-në, është një burim drite për demokracinë shqiptare, kjo ditë në të cilën dhjetëra-mijëra anëtarë dhe simpatizantë të PD-së, votojnë për qytetarin e parë të bashkisë së tyre.

Ky është një zhvillim jashtëzakonisht i rëndësishëm, veçanërisht rëndësia e tij bëhet shumë herë më e madhe pasi vota e lirë ka në Shqipëri, një armik të egër të saj, një armik që përpunoi dhe zhvilloi të gjithë mekanizmat e plaçkitjes së saj, e grabitjes së saj, një armik që e përzuri përfundimisht votën nga partia e tij dhe shndërroi PS-në, e riktheu në origjinë, parti pa votë, parti e njishit, parti e mafias, parti potencialisht e terrorizmit, dhe të gjithë negativitetet që mund të ketë një komunitet që vepron si klub mafioz, si shpellë mafioze, dhe jo si komunitet i një bashkësie të lire”, tha Berisha.

Ky i fundit foli edhe për protestën e 6 dhjetorit. Pavarësisht parlajmërimeve të policisë se nuk do të lejojnë të thyhet kordoni i sigurisë, Berisha tha se protestuesit nuk duhet të jenë të pranishëm vetëm në zonën ku mblidhen liderët e BE-së. Kryetari i PD paralajmëroi policinë se i ka bërë llogarit gabim nëse ka marrë urdhër të përballet me opozitën.

“Samiti i 6 dhjetorit është një gjë e jashtëzakonshme për arsyet që vijojnë. Së pari Evropa i bën të qartë Vladimir Putinit se kjo zonë dhe ky territor është i saj dhe se ambiciet e tij në Ballkan janë totalisht të papranueshme. I bën të qartë Edi Ramës se luhatjet e tij mes Serbisë dhe neo otomanizmit të ri marrin fund, kjo është tokë evropiane dhe i përket BE-së.

Ky samit nga ana tjetër është i bekuar se i jep mundësi popullit opozitar të dëshmojë se çfarë fatkeqësie përfaqëson mikpritësi i liderve evropianë që qëndron në një karrige mbi vota të vjedhura dhe mbi krimin.

Nuk ka rrugë që mund të bllokohet përveç zonës ku mblidhen që ne s’kemi asnjë ndërmendje. Jemi më të interesuar se Edi Rama për sigurinë e lidershipit evropian dhe mbarëvajtjen e samitit.

Përndryshe ne jemi zotër të qytetit në zona të tjera. Nëse policia është e porosit që të përballet me opozitën bën zgjidhjen më të gabuar, opozita nuk ka betejë që nuk fiton. Këta njerëz që po votojnë sot janë me energji të shumëfishuar nga kjo ditë e në vazhdim”, tha Berisha.

 

Të fundit