Flash News

Ditari i Opozitës

Tërheqja e dosjeve/ Berisha dënon vendimin: Rama me ndihmën e Sadushit do të përvetësojë pronat e shqiptarëve

Tërheqja e dosjeve/ Berisha dënon vendimin: Rama me ndihmën e

Kryetari i PD-së, Sali Berisha ka denoncuar kapjen, siç e konsideron ai, të drejtësisë nga partia në pushtet.

Në konferencën e përjavshme, Berisha këtë herë ngriti shqetësimin se qeveria po përvetëson pronat e shqiptarëve. Për të realizuar këtë, sipas kryedemokratit, Ramën e ka ndihmuar gjyqtari Sokol Sadushi.

“Jam para jush në këtë bisedë për të denoncuar me ashpërsinë më të madhe vendimin e fundit të Edi Ramës, me të cilin ai dëshmon çdo ditë e më shumë se Gjykatën e Lartë, apo Sado gjykatën, tani e tutje do ta quani Sado gjykatë, gjykata Sadushi e ka kapur përmes Sadushit të tij.

Për sa koordinohet në planin e qartë të masave në mënyrën e dhënies së drejtësisë së shqiptarëve. Rama dhe Sadushi i tij kanë zgjedhur drejtësinë sui generis për qytetarët shqiptarë dhe kjo është një histori turpi. Edi Rama përvetëson pronat e shqiptarëve përmes vendimeve të gjykatave”, deklaroi Berisha.

Referuar vendimit të qeverisë për të tërhequr dosjet e gjykatës së Lartë, Berisha tha se qeveria po koordinohet me Gjykatën e Lartë për të krijuar favore për persona dhe individë të caktuar.

“Me vendimin e tij tregon haptas kontrollin mbi sistemin gjyqësor. Në mungesë të transparence dhe dëmit kolosal që mund ti shkaktohet shtetit për rrjedhojë taksapaguesve shqiptarë, Këshilli i Ministrave vendos të heqë dorë nga rekurset për Gjykatën e Lartë për çështjen me natyre civile.

Mafia e tmerrshme e tokave nuk shkon më në Gjykatë të Lartë. Ky vendim sipas Ramës është bërë me qëllim lehtësimin e stokut të çështjeve. Vlera e kësaj tërheqje është miliard euro dëm për pasurinë publike dhe qytetarë shqiptarë. Në emër të Reformës në Drejtësi qeveria po koordinohet me Gjykatën e Lartë për të krijuar favore për persona dhe individë të caktuar. Pas këtij vendimi qëndrojnë klanet mafioze të tokave, të territoreve, të kontrabandë.

Vlerësimi për rreth 3800 dosje do të bëhet nga ushtarët e partisë, e sigurtë dora e zezë e Delinës, dhe që të gjithë militantë të PS të klubit juridik Qemal Stafa do të përzgjedhë se kush do falet dhe kush nuk do të falet. Nuk ka nevojë për gjykatës. Prej 7 vitesh Gjykata e Lartë ka gjithsej 13 gjykatës pavarësisht stokut të tmerrshme, mazhoranca nuk plotëson vende. Përse? Sepse i do të gjithë të klonuar, allasadush, alladvoran….”, tha ai.

 

Të fundit