Ditari i Opozitës

Basha: Projekti i inceneratorëve i lidhur me Ndraghetta-n, të hënën depozitojmë padinë e tretë

Basha: Projekti i inceneratorëve i lidhur me Ndraghetta-n, të

Kryedemokrati Lulzim Basha deklaroi se projekti i inceneratorëve është i pakonsultuar, i kritikuar nga partnerët dhe i lidhur me Ndraghetta-n, sipas prokurorisë italiane.

Ai shtoi se propaganda e kryebashkiakut Erjon Veliaj dhe kryeministrit Edi Rama synon heqjen e vemendjes nga aferat korrputive me inceneratorëve. Lidhur me këtë ai paralajmëroi se do të mbahet përgjegjësi penale, ndërsa bëri me dije se ditën e hënë Partia Demokratike do të dorëzojë në Prokurori një tjetër padi.

"Dy padi janë të depozituara, e treta do të depozitohet ditën e hënë, për mashtrimet e gënjeshtrat dhe miliona euro të vjedhura që mendojnë se mund t'iu fshehin shqiptarëve", deklaroi Basha.

Gjithashtu tha se Partia Demokratike ka një plan për anullimin e kontratave konçesionare. Ai mohoi se ky veprim do të ketë pasoja në Buxhetin e Shtetit, pasi ato janë nënshkruar në paligjshmëri dhe janë korruptive. Sipas Bashës do të ngrihet një strukturë e posaçme që do të merret me të gjitha hallkat e anullimit dhe vendosjen para drejtësisë së përgjegjësve. Lideri i opozitës tha se javën e ardhshme do të prezantojë planin.

“Çdo kontratë në kushtet e korrupsionit është e pavlefshme me efekt prapaveprues. Ne kemi plan të detajuar me të gjitha masat për shqyrtimin e çdo kontratë korruptive. Do e shpalosim javën tjetër planin  për të gjitha hapat deri në anullimin  e tyre. Inceneratorët janë aferë e pastër kriminale.

Pyetja është se ku kanë shkuar paratë e shqiptarëve?! Ku janë?! Është e qartë se përpara kemi një grup të strukturuar kriminal i cili po e lë me qëllim pandeminë të përparojë, po e lë me qëllim krizën të përparojë në mënyrë që këto para që sot mund të shërbenin për të forcuar shëndetësinë, për të forcuar kujdesin ndaj njerëzve në nevojë dhe për të ndihmuar njerëzit në nevojë, t’i vjedhë dhe t’i gllabërojë.

Dhe këto janë llogaritë e grupit të strukturuar kriminal të Edi Ramës. Për të tre aferat s inceneratorëve, fytyra dhe zëri i gënjeshtrës nuk do të shpëtojnë nga hetimi dhe ndëshkim", tha ndër të tjera Basha.

Ditari politik

Të fundit