Flash News

Ditari i Opozitës

Vula/ Alizoti: Proces i vonuar që ndikoi tek demokratët

Vula/ Alizoti: Proces i vonuar që ndikoi tek demokratët

Deputeti i PD-së Tomorr Alizoti ka komentuar vendimin e Gjykatës së Apelit për të rikthyer vulën dhe simbolet e Partisë Demokratike tek grupi i ‘Rithemelimit’.

Alizoti theksoi se ‘procesi kaq i vonuar për kaq vite ishte pikërisht për të lodhur opozitën, për të lodhur njerëzit, për një gjë procedurale shumë të shkurtër dhe të shpejtë’.

Sipas Alizotit, rikthimi i vulës është një lajm shumë i mirë pasi ka krijuar një frymë te demokratët dhe fitorja e PD-së nuk ndalet më.

Procesi kaq i vonuar për kaq vite ishte pikërisht për të lodhur opozitën, njerëzit për një gjë procedurale shumë të shkurtër dhe të shpejtë, shumë të thjeshtë dhe nga ana ligjore dhe nuk duhet të shkonte fare në gjykatë. Ishte e dukshme se shumica ishte në krahun që mori vulën, ishte e qartë.

Kjo ishte një skemë që ne të shkonim 10 muaj para zgjedhjeve…Gjithësesi në një vend ku padrejtësia ka zënë vend ky është një lajm shumë i mirë për opozitarët shqiptarë për demokratët për të gjithë bashkë. Ky është një lajm i mirë pasi nuk jetojmë në një vend normal, historikisht nga 1945 e më vonë mereshin gjërat e tjetrit, ajo që s’të takonte ty e merrte tjetri. Padrejtësia zinte vend.

Ka lënë një imapkt shumë të mirë te demokratët, një entuziazëm i madh ka krijuar një frymë të madhe, u pa te zoti Berisha, u pa te demokratët dhe ishte e rëndësishme pasi ti hyn në garë me logon tënde, me komisionerët e tu, me gjërat që të takojnë dhe kjo është shumë e rëndësishme.

Fryma është e ngritur pasi e djathta është një parti fryme dhe tashmë jam i bindur se PD ka mundësi shumë të madhe të fitojë zgjedhjet, por duhet të kishte filluar që dje në terren për të bërë opozitë, duhet të fillojë që nesër dhe pasnesër të ndërtojë ekipin e ri me njerëzit që përfaqësojnë diçka në këtë shoqëri, me njerëzit që kanë koncepte politike, mendime politike dhe me njerëz që kanë vota. Një kombinim i këtyre të gjithave PD nuk e ndal më, e ka fitoren e sigurtë.

Terreni dhe sondazhet tregojnë se Rama është personi më i urryer sot në Shqipëri duke përdorur administratën dhe mafien për pushtetin e tij”, tha Alizoti.

Të fundit