Flash News

Ditari i Opozitës

Xhaferri: Rilindja frymëzoi shumë mjekë të tradhëtojnë Betimin e Hipokratit

Xhaferri: Rilindja frymëzoi shumë mjekë të

7 mjekë u vendosën nën hetim për shpërdorim detyre tek Onkologjiku, pasi drejtonin pacientët drejt shërbimeve private.

Kreu i FRPD, Besart Xhaferri ka reaguar me një postim në Facebook ku shkruan se situata në shëndetësi është dramatike dhe se Rilindja i çoi mjekët drejt shkeljes së betimit të Hipokratit.

Postimi:

Rilindja frymëzoi shumë mjekë të tradhëtojnë Betimin e Hipokratit dhe të përqafojnë Betimin e Hipokritit!

Tenderat në Ministrinë e Shëndetësisë veç gjenocidit në taksat dhe jetët e shqiptarëve kanë frymëzuar krjimin e “grupeve të strukturuara” kriminale në radhët e bluzave të bardha, shumë prej të cilëve përdhosën betimin e hipokratit dhe kanë përqafuar betimin e hipokritit.

Mjekë dhe zyrtarë të QSUT kanë përfunduar në pranga pasi kishin nxjerrë jashtë përdorimit aparaturat tek Onkologjiku për të orientuar pacientët tek klinikat e tyre private.

Përtej emrave të përveçëm ky fenomen është prezent në shumicën prej spitaleve private në vend, duke bërë që shëndetësia falas të jetë një iluzion pasi shqiptarët janë populli që paguajnë më shtrejntë në Evropë për kujdesin mjekësor.

Situata në shëndetësi është dramatike dhe kjo aferë është vetëm maja e ajsbergut të korrupsionit vrastar që ka kapluar këtë sektor.

Të fundit