Flash News

Ditari i Opozitës

“Xhelat i masakrave në Kosovë”/ Berisha dënon zgjedhjen e Bozhidar Deliq si nënkryetar i Parlamentit: Provokim i rëndë!

“Xhelat i masakrave në Kosovë”/ Berisha dënon

Kryedemokrati Sali Berisha ka reaguar për zgjedhjet e Bozhidar Deliq si nënkryetar i Parlamentit të Serbisë. Ai akuzohet si autor i krimeve të luftës serbe në Kosovë.

Berisha thotë se me zgjedhjen e “xhelatit”, presidenti Aleksandër Vuçiç sfidoi ligjin ndërkombëtar dhe shqiptarët.

“Ai ishte komandant i brigadës famëzeze së 549 të ushtrisë serbe e cila në Gjakove, Prizren dhe Rahovec sipas veprimtares së njohur të të drejtave të njeriut, Sonja Biserko ka vrarë mbi 2.174 civilë. Prej tyre mbi 450 janë gjetur në varreza masive në Serbi”, shkruan Berisha.

Ai dënon këtë vendim, duke e konsideruar provokim të rëndë dhe akt të hapur armiqësor ndaj shqiptarëve.

“Dënoj me ashpërsinë më të madhe këtë vendim të Putinit të vogël dhe padronit të Edi Ramës, si një provokacion të rëndë ndaj viktimave të gjenocidit serb, por dhe mbarë botës së qytetëruar.

Me këtë akt të hapur armiqësor ndaj kombit shqiptar, por edhe komunitetit ndërkombëtar, duke shpërblyer xhelatët e masakrave dhe gjenocidit serb, presidenti i Serbomadhisë Aleksandër Vuçiç dëshmon se ka mbetur siç ka qenë, Geobels i Sllobodan Millosheviçit ideator dhe mbështetës i krimeve monstruoze të serbëve ndaj shqiptarëve dhe boshnjakëve”, shton kryedemokrati.

Të fundit