Flash News

Ditari i Opozitës

Zgjedhja e presidentit, Alibeaj 'zhgënjehet' nga PS: U tërhoq nga marrëveshja, Rama u tremb nga kandidatët

Zgjedhja e presidentit, Alibeaj 'zhgënjehet' nga PS: U

Enkelejd Alibeaj ka deklaruar nga Kryesia e Kuvendit se Partia Socialiste u tërhoq nga marrëveshja për zgjedhjen e presidentit.

Duke iu referuar një deklaratë të Taulant Ballës se PD duhet ta propozojë kandidatin me firmat e saj, Alibeaj tha se në dokumentin zyrtar të propozuar palët do të binin dakord rreth kritereve, por nuk ndodhi nga tërheqja e PS.

“Opozita parlamentare do të ecë në një proces identifikimi.

Sot ka pasur një tërheqjen nga ana e Partisë Socialiste, edhe nga kontaktet që kanë pasur. Ne do të identifikonim 4 kandidatura, PS do të zgjidhte 2 dhe më pas do të zgjidhej një kandidaturë konsensuale dhe akti i fundit do të ishte që ‘një komision i përbërë nga 6 anëtarë shqyrtojnë 2 kandidatët e përzgjedhur dhe bien dakord për përzgjedhjen dhe propozimin e përbashkët të njërit prej tyre’. Dhe kandidatura më pas i nënshtrohet më pas votimit në seancë plenare.

Pra, propozimin e përbashkët. Kjo do të ishte si shenjë e fortë energjike që nuk do të kishte lojëra apo shmangie. Por PS ka thënë tashmë që kandidatura duhet të ketë vetëm firmat e PD-së”, u shpreh Alibeaj në një prononcim për mediat.

Sipas tij, Rama u tremb nga kandidatët e propozuar një ditë më parë sepse sipas tij nuk i ‘kapte’ dot.

Një nga shkaqet mund të jetë dhe fakti se cilësua e kandidatëve tanë. Mund të jemi anatemuar për lojëra dhe qëndrime jo korrekte. Kandidaturat që u identifikuan në fazën e parë nuk janë as peng por njerëz me integritet.

Teksa Rama pa se s’kishte asnjë shans për ta kapur vjedhur apo  joshur ka bërë këtë gjë sot. Sepse ishin figura anti komuniste”, tha Alibeaj.

Të fundit