Flash News

E SHPJEGUAR

Alibeaj i qahet AMA-s: Gazetarët njohin Berishën kryetar të PD, jo mua. Vendimi në dorë të zëdhënëseve të Ramës e Bashës

 Alibeaj i qahet AMA-s: Gazetarët njohin Berishën kryetar të PD,

Enkelejd Alibeaj pasi nuk u bë dot kryetar në publik dhe politikë, duket se po përdor kartën e fundit nën mëngë, duke përdorur ndërhyrjen e zëdhënëseve të Edi Ramës dhe Lulzim Bashës.

Përmes një shkrese zyrtare, Alibeaj i është ankuar KQZ-së dhe AMA-së me argumentin se Sali Berisha po përdor logon e Partisë Demokratike në zgjedhjet e 14 Majit dhe i kërkon të ndërhyjë në mediat që e cilësojnë atë kryetar të Partisë Demokratike.

“Konstatojmë se disa media audiovizive me frekuencë kombëtare në raportimet e tyre lidhur me zhvillimet në PD i referohen deputetit të Kuvendit të Shqipërisë z. Sali Berisha si ‘Kryetar i Partisë Demokratike’ ‘Partia Demokratike Grupi i Rithemelimit’ , ‘Fraksioni i Rithemelimit në PD’.

Në shkelje të ligjit nr. 97/2013 ‘Për mediat audiovizive’ disa media vazhdojnë t’i referohen z. Berisha si kryetar të PD dhe të përdorin në emisione informuese qëndrime që nuk përkojnë me realitetin ligjor dhe zgjedhor. Kjo sjellje përbën keqinformim dhe konfuzion të qytetarëve si i përket lidershipit zyrtar të PD”, thuhet në kërkesë.

Në këto kushte kërkoj nën cilësinë e kreut të komanduar të PD fillimin e një hetimi administrativ dhe marrjen e masave për garantimin e informimit objektiv dhe të vërtetë të qytetarëve”, thuhet ndër të tjera në kërkesën e Alibeajt.  

Megjithatë, kujtojmë se AMA nuk ka bazë ligjore dhe as tagrin për të monitoruar si etiketohen njerëzit nëpër studio.

Pafuqia e Alibeajt për të ‘justifikuar’ vulën tashmë thuajse pa kandidatë në zgjedhjet vendore të 14 majit, ka mbetur në duart e Armela Krasniqit, kryetare e AMA-s, dikur zëdhënëse e PS, si dhe zëvendëses së saj, Desada Metaj, ish zëdhënëse e Lulzim Bashës.

Si duket, Alibeaj ecën prej kohësh me parimin "ëndrra janë, bën vaki e dalin".

Dokumenti i plotë: 

 

 Alibeaj i qahet AMA-s: Gazetarët njohin Berishën kryetar të PD,

Alibeaj i qahet AMA-s: Gazetarët njohin Berishën kryetar të PD,

 

Të fundit