E SHPJEGUAR

Nga festa me birra te lufta me policinë, dy ditët e pazakonta për Tiranën në ‘shtetrrethim’

Nga festa me birra te lufta me policinë, dy ditët e pazakonta për

Ultrasit e dy skuadrave Të Romës dhe Fejnordit kanë dhënë shfaqje nga më të ndryshmet gjatë ditëve të fundit në kryeqytetin shqiptar, duke filluar nga ahengu me këngë e valle nëpër lokale, duke shijuar jo vetëm birrat shqiptare, por edhe diellin e nxehtë të Tiranës, e deri te përleshjet me policinë.

Qeveria “ua la Tiranën” tifozëve pasi ditë më parë e shpalli të mërkurën pushimi, ditën kur do të luhej finalja, mbylli akset kryesore për makinat, ndërsa deri në orën 18.00 nuk u lejua asnjë mjet të hyjë në Tiranë nga rrethet.

Ndërkohë, bashkia krijoi ‘fan zone’ për tifozët, të cilët  u shpërndanë në disa pika të kryeqytetit si te pedonalja e Tiranës, te Liqeni Artificial, në sheshin Skënderbej etj.

Ndonëse një finale si e Conference League zhvillohej për herë të parë në Shqipëri në stadiumin ‘Air Albania’, Tirana u përball me situata të shumta të ‘provokuara’ nga ‘mysafirët’ e huaj.

Më poshtë, përmbledhim shkurtimisht momentet më pikante të dy ditëve të fundit.

Një ditë para ndeshjes, tifozët nën efektin e alkoolit pas konsumimit të birrave shkaktuan mjaft incidente në Tiranë.

Fillimisht, u raportua një sherr midis disa shtetasve shqiptarë dhe holandezë çoi në arrestimin e dy personave dhe një person i plagosur u dërgua në spitalin e Traumës me plagë në pjesën e kokës, përkatësisht 45-vjeçari A. G.

Nga festa me birra te lufta me policinë, dy ditët e pazakonta për

Pak orë më vonë, pati përplasje me policinë. Nga përplasjet e dhunshme mbetën të plagosur 19 punonjës policie,  4 tifozë dhe u dëmtua një automjet policie. 

Ndërkohë u shoqëruan 60 persona, 48 tifozë të  Romës 12 të Feyenoord. Pas përplasjeve dhe trazirave që shkaktuan në kryeqytet, rreth 70 tifozë italianë u kthyen mbrapsht në Itali. Me urdhër të autoriteteve shqiptare dhe italiane

Nga festa me birra te lufta me policinë, dy ditët e pazakonta për

Një ditë më pas, ditën e finales, pas incidenteve, ‘blindohet’ Tirana ‘e blinduar’ bllokohet qarkullimi i mjeteve, gadra mori në mbrojtje institucionet e rëndësisë së veçantë

Nga festa me birra te lufta me policinë, dy ditët e pazakonta për

Është zbuluar shifra zyrtare e të pranishmëve në “Air Albania”. Plot 18 mijë e 12 spektatorë, ndoqën nga shkallët e stadiumit, finalen e Ligës së Konferencës mes  Romës dhe Fejnordit, ku italianët triumfuan me rezultatin 1-0 falë golit të Zaniolos në minutën e 32-të.

Nga festa me birra te lufta me policinë, dy ditët e pazakonta për

Pavarësisht kërkesave të mëdha por dhe ankesave të tifozëve se është ambient i vogël, në foto shihet se disa ulëse kanë mbetur bosh.

Nga festa me birra te lufta me policinë, dy ditët e pazakonta për

Ky ishte sezoni i parë i këtij kompeticioni, ndërsa për finale nga UEFA iu ndanë 3 milionë euro skuadrës që humbi dhe 5 për fituesin që në këtë rast ishte Roma.

Rreth 140 milionë euro vlerësohet të jetë impakti në ekonomi për të gjitha bizneset që u kanë shërbyer mijëra tifozëve të ardhur në vend.

“Turn over i gjithë aktivitetit që sjell në Tiranë llogaritet në 140 milionë euro ky i bërë sipas specialistëve. Duken një çikë si shumë, por duke llogaritur një natë qëndrimi 1000 euro  për një futbollist, lehtësisht arrihen.” tha Armando Duku, kreu FSH-së

Nga festa me birra te lufta me policinë, dy ditët e pazakonta për

 

Tifozët e Feynoordit urinojnë masivisht

Nga festa me birra te lufta me policinë, dy ditët e pazakonta për

Tifozët ‘e çmendur’ me birra në dorë, gjysmë të zhveshur e duke shijuar diellin e Tiranës para finales

Nga festa me birra te lufta me policinë, dy ditët e pazakonta përNga festa me birra te lufta me policinë, dy ditët e pazakonta përNga festa me birra te lufta me policinë, dy ditët e pazakonta përNga festa me birra te lufta me policinë, dy ditët e pazakonta për

Çmimet e ‘kripura’ për tifozët në Tiranë

Nga festa me birra te lufta me policinë, dy ditët e pazakonta përNga festa me birra te lufta me policinë, dy ditët e pazakonta për

Tifozët holandez kërcejnë me muzikë popullore shqiptare

Nga festa me birra te lufta me policinë, dy ditët e pazakonta përNga festa me birra te lufta me policinë, dy ditët e pazakonta për

Holandezët në Tiranë provokojnë italianët: Më puth prap*nicën Roma

Nga festa me birra te lufta me policinë, dy ditët e pazakonta për

Hyrja e tifozëve në stadium, kontrolle të rrepta nga policia

Nga festa me birra te lufta me policinë, dy ditët e pazakonta përNga festa me birra te lufta me policinë, dy ditët e pazakonta për

Tifozët italianë dhe holandezë ‘të marrosur’ pas birrave. 

Holandezët kanë kaluar kohën në lokale të ndryshme në Tiranë duke konsumuar birra. Mbrëmjen e djeshme një kamion ka hequr kanaçet dhe shishet e lëna pas nga tifozët.

Nga festa me birra te lufta me policinë, dy ditët e pazakonta për

Roma-Feyenoord, bën bashkë Ramën dhe Metën

Nga festa me birra te lufta me policinë, dy ditët e pazakonta për

Roma e José Mourinhos fiton edicionin e parë të Ligës së Konferencave . Triumf historik për verdhekuqtë që mundën 1-0 Feyenoord në finalen e Tiranës . Goli i Zaniolos në minutën e 32-të ishte vendimtar, duke zhbllokuar një ndeshje të komplikuar, me holandezët shpeshherë të rrezikshëm, por me mbrojtjen e Romës që refuzon të gjitha tentativat e tyre. Për verdhekuqtë është trofeu i parë i epokës së Mourinhos dhe trofeu i parë evropian që nga  Kupa e Panaireve e vitit 1961. Futbolli italian rikthehet në triumf në Evropë pas 12 vitesh nga hera e fundit.

Nga festa me birra te lufta me policinë, dy ditët e pazakonta për

Mbyllet ndeshja, tifozët shpërndahen qetësisht në rrugët e Tiranës

Nga festa me birra te lufta me policinë, dy ditët e pazakonta për

Pas humbjes së Feyenoord në Tiranë, arrestohen 72 persona në Roterdam! Thyen xhama, shkatërruan objekte dhe plagosën 2 policë

Nga festa me birra te lufta me policinë, dy ditët e pazakonta për

Tirana e 26 majit i kthehet nornalitetit

Nga festa me birra te lufta me policinë, dy ditët e pazakonta për

Të fundit