Flash News

E-TJERA

10 vjet pas protestës së 21 janarit me 4 viktima, Policia e Tiranës kërkon rihapjen e dosjes

10 vjet pas protestës së 21 janarit me 4 viktima, Policia e
Pamje nga protesta e 21 janarit 2011

Një ditë para 10-vjetorit të protestës në Bulevardin “Dëshmorët e Kombit”, ku mbetën të vdekur katër protestues, Policia e Tiranës kërkon rihapjen e dosjes.

Përmes një kërkese, policia i është drejtuar Prokurorisë së Tiranës për rihapjen e dosjes "21 Janari".

Kërkesa vjen në prag të 10 vjetorit të 21 janarit 2011, ku mbetën të vrarë katër protestues të opozitës së asaj kohe, por kërkesa është specifike për vrasjen e Aleks Nikës, e vetmja e mbetur pa autor dhe dosje e mbyllur një vit më parë.

Në këtë kërkesë, policia e Tiranës kërkon riekspertim të predhës së gjetur në trupin e Aleks Nikës, si dhe të rishihen kamerat e sigurisë, të ripyeten dëshmitarët, të afërmit e viktimave dhe ish-punonjës të Gardës.

Ziver Veizi, Faik Myrtaj, Hekuran Deda janë tre protestuesit e tjerë të vrarë gjatë protestës së thirrur asokohe nga Partia Socialiste.

Ditari politik

Të fundit