E-TJERA

"12 € bileta, 1 mijë vende pune"/ Aeroporti i Kukësit 'bum' ekonomik? Fluturimet janë ndërprerë prej dy muajsh

"12 € bileta, 1 mijë vende pune"/ Aeroporti i Kukësit

Pak muaj pasi u hap, fluturimet në aeroportin e Kukësit janë ndërprerë. Kjo është konfirmuar nga drejtori i aeroportit Altin Progonati, i cili ka thënë në një intervistë për mediat se dy kompanitë ajrore "Air Albania" dhe "Helvetica" nuk kane programuar fluturime, të cilat sipas tij, rpitet të rinisin në fund të muajit shkurt.

Kjo ndëprerje e fluturimeve për shkak të mungesës së udhëtarëve vijon prej dy muajsh. Avioni i parë në pistën e aeroportit të Kukësit u ul më 18 prill, ku bë bord ishte kryeministri Edi Rama me "çunat e Londrës". Ndërsa fluturimet nisën normalisht në muajin qërshor.

Rama e "shiti" si sukes ndërtimin e kësaj vepre, duke iu dhënë zë çmimit të ulët të biletave, por dhe se do të nxiste ekonominë e vendit dhe kryesisht të zonës së Kukësit. Kryeministri pretendonte se ndërtimi i aeroportit do të hapte 1 mijë vende pune.

“Ky aeroport do të sjellë 1 mijë vende pune direkte dhe mijëra vende të tjera, që do të krijohen si rrjedhojë e aeroportit. Aeroportet nuk janë pista për vallëzim, as për qejf, por janë fabrika zhvillimi, që sjellin me vete shumë aktivitete të tjera. Kemi një ambicie shumë të madhe për ta kthyer Kukësin në një pikë referimi, jo vetëm për banorët e Kukësit”, deklaronte Rama asokohe.

"12 € bileta, 1 mijë vende pune"/ Aeroporti i Kukësit

Aeroporti i Kukësit mban emrin “Zayed – Flatrat e Veriut”, në nder të princit të Kurorës së Emirateve të Bashkuara. “Zayed-Flatrat e Veriut” ka një pistë prej 2.2 kilometrash dhe kullën e tij të vrojtimit, ndërsa në pjesën e vendqëndrimit të avionëve, është projektuar për të mbajtur tre  avionë njëkohësisht.

Ndërkohë që brenda një ore mund të nisen katër avionë nga aeroporti i Kukësit. Terminali zë një faqe prej 3500 m2, ka dy porta hyrëse dhe brenda saj është dhe një zonë muzeale në përkujtim të luftës së Kosovës, e cila ishte edhe pikënisja e këtij aeroporti, si dhuratë e Emirateve të Bashkuara për të pritur ndihmat për refugjatët.

Ndërkohë rreth një javë më parë nisën zyrtarisht punimet për aeroportin e Vlorës dhe pritet të ndërtohet dhe aeroporti i Sarandës.

Të fundit