Flash News

E-TJERA

21 milionë raste aktive dhe mbi 2.6 mln të vdekur, si paraqitet situata me Covid-19

21 milionë raste aktive dhe mbi 2.6 mln të vdekur, si paraqitet
Image: REUTERS/Lim Huey Teng

Që nga shpërthimi i pandemisë e deri në këto momente, numri i të infektuarve me Covid-19 ka kaluar 117 milionë në gjithë botën.

Në të dhënat reale të "Worldmeter" - të cilat përditësohen nga momenti në moment sipas raportimeve të shteteve gjatë gjithë ditës,  shohim se deri tani (7 mars 2021) janë infektuar 117,279,487 persona me Covid-19, teksa numri i rasteve aktive është 21,881,283.

21 milionë raste aktive dhe mbi 2.6 mln të vdekur, si paraqitet

Ndërkohë mbi 2.6 milionë persona kanë humbur jetën me Covid-19. Deri sot, kjo shifër ka shkuar në 2,602,555 të jetëve të humbura nga virusi Covid-19 që prej fillimit të pandemisë.

21 milionë raste aktive dhe mbi 2.6 mln të vdekur, si paraqitet

Vetëm sot janë regjistruar 211,084 raste të reja në të gjithë botën.

21 milionë raste aktive dhe mbi 2.6 mln të vdekur, si paraqitet

Në Shqipëri, sot janë raportuar 819 raste të reja me Covid-19 nga 3372 testime të kryera, teksa 21 persona nuk ia kanë dalë të fitojnë betejën me virusin  vdekjeprurës.

 

Të fundit