E-TJERA

355 të akuzuar dhe 900 dëshmitarë për “Ndragheta”, Italia përgatitet për gjyqin historik

355 të akuzuar dhe 900 dëshmitarë për

Qindra anëtarë të dyshuar të grupit mafioz më të fuqishëm italian 'Ndrangheta' janë vendosur të përballen me drejtësinë në gjyqin më të madh të krimit të organizuar të vendit në dekada.

355 mafiozët e dyshuar dhe zyrtarë të korruptuar u akuzuan pas një hetimi të gjatë në grupin 'Ndrangheta'.

Më shumë se 900 dëshmitarë pritet të japin dëshmi dhe fletën e akuzës përfshin vrasje, trafik droge, zhvatje dhe pastrim parash. Gjyqi fillon ditën e sotme dhe pritet të zgjasë më shumë se dy vjet.

Ai do të zhvillohet në një ndërtesë të modifikuar posaçërisht në rajonin jugor të Kalabrisë, e cila është në zemër të territorit 'Ndrangheta'.

Ndërtesa, më parë një qendër thirrjesh në qytetin e Lamezia Terme, është shndërruar në një sallë gjykate të fortifikuar për të krijuar hapësirë ​​për qindra njerëz që mund të marrin pjesë në proces. Asnjë gjyq mafioz nuk është mbajtur në Itali në një shkallë të tillë që nga vitet 1980.

Kush janë të pandehurit?

Ndryshe nga gjyqi i mëparshëm, i cili filloi nga 1986 deri në 1992 dhe shënjestroi një numër të madh të familjeve Cosa Nostra në Siçili, gjyqi i së mërkurës synon vetëm një grup, familjen Mancuso, e cila formon një pjesë të fuqishme të mafies së përhapur 'Ndrangheta'.

Megjithëse 'Ndrangheta' tani janë më të mëdha se Cosa Nostra, klani Mancuso thuhet se veprojnë kryesisht në provincën kalabreze të Vibo Valentia.

Gjatë një seance të fundit paragjyqësore u deshën më shumë se tre orë për të lexuar emrat e të pandehurve, raporton agjencia e lajmeve AFP. Ato përfshijnë politikanë, oficerë policie, nëpunës civilë si dhe anëtarë të dyshuar dhe bashkëpunëtorë të turmës.

Cilat janë akuzat?

“Ndragheta” besohet se kontrollon furnizimin e sasive të mëdha të kokainës që hyjnë në Evropë nga Amerika e Jugut dhe anasjelltas.

Akuzat përfshijnë po ashtu edhe organizimim e grupeve mafioze, vrasje, vrasje në tentativë, zhvatje, zbulime të sekreteve të zyrtarëve si edhe abuzim të detyrës.

Ky gjyq nxjerr në pah “rrënjët” e Ndrangheta në “shoqëri”, deklaroi Federico Varese, profesor i kriminologjisë në Universitetin e Oksfordit.

Por ajo çfarë mbetet thelbësorë është fakti se me këtë çështje do të merret prokurori më i njohur i anti-mafias në Itali, bëhet fjalë për 62-vjeçarin Nicola Gratteri. Gratteri për më shumë se tre dekada ka jetuar nën mbrojtjen e Policisë.

Ai është zotuar të “rrëzojë” grupin Ndrangheta, për të cilin është shprehur se ky gjyq nuk pritet të shënojë fundin e grupit.

Ditari politik

Të fundit