Flash News

E SHPJEGUAR

"6 të vrarë për 10 mijë lekë ", si nisi saga e gjakmarrjes mes fiseve Nikulaj dhe Lekstakaj

"6 të vrarë për 10 mijë lekë ", si nisi saga

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në datën 19 prill në Shëngjin të Lezhës, ku humbi jetën biznesmeni Ardian Nikulaj.

Nikulaj u vra teksa konsumonte kafe në lokalin e tij. Vrasësi i maskuar me skafander dhe jelek fosforeshent iu afrua Nikulajt dhe qëlloi mbi të me 7 plumba, duke i shkaktuar vdekjen.

Teksa kaloi një javë nga vrasja e papritur në lokalin e tij, policia ka arritur të zbardhë ngjarjen.

Gjakmarrja ka qenë dhe vazhdon të jetë një plagë e shoqërisë sonë. Dhe ishte pikërishtë gjakmarrja ajo që i mori jetën dhe Nikulajt.

Deklarata e Drejtorit të përgjithshëm të policisë së Shtetit

"6 të vrarë për 10 mijë lekë ", si nisi saga
Muhamet Rrumbullaku

Drejtori i përgjithshëm i policisë së Shtetit, Muhamet Rrumbullaku bëri me dije në një konferencë për mediat se janë përfshirë në vrasjen e 50-vjeçarit 6 persona, një portugez, kater britanikë dhe një shqiptar, të cilet janë shpallur në kërkim ndërkombëtar.

Rrumbullaku shton se ekzekutori i Nikulajt është shtetasi portugez dhe pas vrasjes u largua bashkë me të tjerët nga territori i Shqipërisë.

Autorët e shpallur në kërkim e kanë kryer vrasjen për llogari të dy vëllezërve Lekstakaj, të cilët në shenjë hakmarrjeje kanë bërë ekzekutimin me pagesë të Nikulaj.

“Gjatë këqyrjes së vendit të ngjarjes u gjetën dhe u sekuestruan në cilësinë e provës materiale: Gëzhoja arme zjarri model 54, kalibër 7.62 mm; Një predhë model 54, kalibër 7.62 mm; Letërnjoftim;Celular i markës “iPhone”, dhe disa prova të tjera biologjike dhe filmike.

Në përfundim të këtyre veprimeve paraprake, nga provat shkencore të siguruara, deklarimet dhe sekuestrimet në cilësinë e provës materiale të sipërpërmendura, nga Prokuroia pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Lezhë dhe Gjykata e Shkallës së Parë Lezhë janë caktuar masat e sigurisë për 6 shtetas, si autorë të dyshuar të vrasjes së 51-vjeçarit, dhe konkretisht:

1. E. H., shtetas me shtetësi shqiptare dhe britanike, 2. R. R. S., shtetas portugez,3. H. J. S., shtetas britanik,4. H. B., shtetase britanike,5. TH. M., shtetas britanik, 6. S. P. H, shtetas britanik”, bëri me dije Rrumbullaku.

Zbulohet kush e “porositi” vrasjen

"6 të vrarë për 10 mijë lekë ", si nisi saga
Vrasësi dhe viktima

Ndërkaq po sot është mësuar se personat e përfshirë janë Edmond Haxhia, Ruben Saraiva, Harry Simson, Thomas Mithan, Steven Hunt dhe Harriet Bridgeman.

Porositës i vrasjes së biznesmenit dyshohet se është Edmond Haxhia. Gjithashtu bëhet me dije se Edmond Haxhia është djali i dajës së Elton Lekstakajt.

Shkak i këtij krimi të rëndë sipas drejtorit të Policisë së Shtetit është gjakmarrja, ndërsa njoftoi se ekzekutori është një shtetas portugez.

Anglezi vëzhgonte biznesmenin dhe orientoi portugezin ekzekutor

"6 të vrarë për 10 mijë lekë ", si nisi saga
Anglezi

Portugezi dhe një anglez, i cili ishte akomoduar në hotelin e Nikulajt si turist, kanë kryer vrasjen për llogari të dy vëllezërve Lekstakaj, të cilët në shenjë hakmarrjeje kanë bërë ekzekutimin me pagesë të Nikulaj.

Sikurse duket edhe nga kjo video, anglezi shihet në hotelin e Nikulajt duke vëzhguar lëvizjes e këtij të fundit në datë 11 prill 2023. Anglezi ka qenë njeriu që ka orientuar vrasësin Portugez.

Komunikimi i vrasësit me punonjësin e karburantit

"6 të vrarë për 10 mijë lekë ", si nisi saga
motori i autorit

Mësohet se motori i autorit u furnizua me karburant në aksin Lezhë-Shkodër. Ndërkaq është shoqëruar në polici punonjësi i karburantit, i cili komunikoi me drejtuesin e motorit.

Drejtuesi i motorit ishte i veshur si autori dhe ka folur në gjuhë të huaj me punonjësin e karburantit.

Motori i përdorur nga autori për vrasjen e Nikulajt në Shëngjin dyshohet i blerë nga një vajzë në Shkodër.

Veshje që i përkasin autorit të krimit

Policia ka zhvilluar kontrolle intensive në zonën e Gjadrit në kuadër të hetimeve për vrasjen e Ardian Nikulajt.

Gjatë kontrolleve policia ka gjetur në një banesë disa veshje që dyshohet se i përkasin autorit. Rrobat e gjetura janë dërguar për ekzaminim në laborator.

Si nisi përplasja mes fiseve Nikulaj dhe Lekstakaj

Historia e përplasjeve mes fiseve Nikulaj dhe Lekstakaj në Lezhë e ka zanafillën në vitin 1996, ku konflikti nisi në një karburant në dalje të qytetit të Lezhës për 10 mijë lekë të vjetra.Vëllai i Ardian Nikulaj bashkë me një përson tjetër ishin shitës në karburantin në fjalë dhe një nga pjesëtarët e familjes Lekstakaj po furnizonte makinën. Pas furnizimit me karburant shitësit kanë debatuar me drejtuesin e mjetit me pretendimin se nuk kishte bërë pagesën prej 10 mijë lekësh të vjetra të furnzimit me karburant.

Pas debatit verbal drejtuesi i mjetit është larguar, duke u rikthyer i armatosur disa minuta më vonë dhe ka qëlluar në drejtim të dy punonjësve duke i lënë të vdekur në vend mes të cileve dhe vëllain e Ardian Nikulaj. Aty nis dhe historia e gjakmarrjes, ku pak muaj më vonë vriten Gëzim Lekstakaj dhe Laurent Gjetja që ishte nip i familjes. Ndërsa në vitin 1999 vritet Gjovalin Lekstakaj dhe plagoset rëndë Pjetër Lekstakaj, ngjarja këto të pazabardhura.

Ku u fsheh ekzekutori para krimit

"6 të vrarë për 10 mijë lekë ", si nisi saga
Ndërtesa ku u fsheh vrasësi

Autori pak orë para se të kryente krimin, është strehuar në një pallat në ndërtim e sipër, dhe më pas është nisur drejt ambienteve të lokalit në pedonale, në pronësi të të ndjerit Nikulaj.

Postimi i ndjerë i vajzës së Nikulajt

"6 të vrarë për 10 mijë lekë ", si nisi saga
Nikulaj në festën e 50 vjetorit

Vajza e biznesmenit të njohur në Lezhë, ka publikuar një video prekëse të të atit.

Në rrjetin social TikTok, Gleida Nikulaj ka ndarë me ndjekësit e saj një video nga 50-vjetori i Ardianit.

Ky i fundit me tortën përpara duket i rrethuar nga njerëzit e afërm dhe familjarët e tij, të cilët i përshëndet me dorë.

‘Fly high beautiful angel, do na mungosh bab,’ shkruan Gleida.

Cfarë raportoi policia në fillim?

"Rreth orës 13:30, në rrethana ende të paqarta, është vrarë me armë zjarri, në ambientet e lokalit të tij, shtetasi A. N. 50 vjeç, banues në Shëngjin. Shërbimet e Policisë dhe grupi hetimor kanë shkuar menjëherë në vendngjarje.

Janë ngritur pika kontrolli dhe është rrethuar zona ku vijojnë kontrollet për kapjen e autorit/ve. Grupi hetimor, në drejtimin e Prokurorisë, vijon punën për zbardhjen dhe dokumentin e plotë të ngjarjes",

Dëshmia e personave që ishin prezent në lokal

"6 të vrarë për 10 mijë lekë ", si nisi saga
Pamje nga vendi i ngjarjes

Banakieri i lokalit ku u vra Nikulaj dhe një mik i viktimës, panë gjithçka nga ekzekutimi me 7 plumba që ndodhi në pak sekonda.

Miku i Nikulajt, ka qenë ndër të parët që është marrë në pyetje nga policia.

Isha te dera edhe isha me fytyrë nga lokali nga Ardiani, kur më erdhi nga mbrapa nga ana e djathtë e imja, një burrë i gjatë. Ai më tha veç “largohu” dhe hyri brenda në lokal dhe shkoi në drejtim të Ardianit dhe qëlloi ndaj tij. Autori ishte i gjatë, trup i mbushur, kishte një zë të trashë, por theksin nuk e mbaj mend”.

Edhe banakieri i lokalit, që ishte në pronësi të viktimës, ka dhënë disa detaje mbi autorin, që mund t’i shërbejnë hetimit. Ai thotë se nga përshëndetja që bëri vrasësi, kishte kuptuar që ai fliste me dialekt nga Veriu, ose nga Shqipëria e Mesme.

Rreth orës 12:30-13:00, unë kam qenë në banak, dhe i ulur në tavolinën përballë ka qenë pronari Ardiani, i vetëm. Në këtë kohë ka hyrë në lokal një person mashkull, i cili ishte trup i gjatë rreth 190 cm, i shëndetshëm, i cili mbante veshur një veshje të trashë dhe një jelek pune jeshil sipër rrobave, ndërsa në kokë kishte skafandër dhe dorën e kishte në çantë, me rrip të lidhur në trup.

Pasi është afruar afër banakut na ka përshëndetur duke na thënë “si e kalut” dhe është afruar tek tavolina ku ndodhej Ardiani dhe pasi ka nxjerrë armën nga çanta ka filluar të qëllojë. Nuk kam arritur ta fiksoj fytyrën e tij, pasi ndodhi gjithçka shumë shpejt. Gjithashtu nuk jam në gjendje të them se nga cila zonë mund të ketë qenë, por mendoj se nga Veriu ose Shqipëria e mesme, pasi nuk m’u duk dialekt jugor”.

Fotoja e mjetit me të cilin dyshohet se vrasësi u largua nga Lezha

"6 të vrarë për 10 mijë lekë ", si nisi saga
“Land Rover Defender” i vrasësit

Ky është mjeti tip “Land Rover Defender” me të vilin vrasësi i Ardian Nikulajt u largua në drejtim të paditur pas ekzekutimit. Land Rover-i ka targa të huaja.

Pas vrasjes së biznesmenit, vrasësi është larguar me motor, të cilin më pas e ka future në Defender dhe është arratisur.

Kush ishte Ardian Nikulaj?

"6 të vrarë për 10 mijë lekë ", si nisi saga
Ardian Nikulaj

Nikulaj njihej në zonën e Shëngjinit si një biznesmen ndërtimi. Ai kandidonte për anëtar në Këshillin Bashkiak të Lezhës nën siglën e PSG-së, ndërsa edhe në vitin 2021 ka garuar krah Tom Doshit për deputet në Lezhë.

Nikulaj ishte një person me precedent të mëparshëm penalë. Në vitin 2003 ka qenë i dënuar për armëmbajtje pa leje dhe në 2006 për kontrabandë e falsifikim. Deri në vitin 2003, viktima mbante mbiemrin Marku, për ta ndërruar më vonë në Nikulaj.

Ishte pronar baresh dhe hotelesh dhe zotëronte një nga resortet shumë të njohur te Rana e Hedhun.

 

Të fundit