Flash News

E-TJERA

A do ta refuzonte ftesën e PS, përgjigjet Duka: "Divorcohem" nga Basha, nëse nuk mban fjalën

A do ta refuzonte ftesën e PS, përgjigjet Duka:

Kreu i PAA Agron Duka nuk përjashtoi mundësinë e bashkëpunimit me parti të tjera nëse nuk arrin dakordësi me Partinë Demokratike.

Duka u shpreh në " Real Story" se nëse partia që do të jemi në koalicion nuk do të respektojë kërkesat tona programore, ne e prishim koalicionin dhe bashkëpunimin.

Ai po ashtu tha për "Real Story" se ka kërkesa të qarta për PD-në, ndërsa shtoi se nëse Basha fiton dhe nuk mban premtimet, ai është gati të divorcohet me të, pasi nuk mund të mos mbajë premtimet e bëra tek votuesit e tij.

"Nëse partia që do të jemi në koalicion nuk do të respektojë kërkesat tona programore, ne e prishim koalicionin dhe bashkëpunimin. Nëse nuk arrijmë në dakordësi me Partinë Demokratike, nuk përjashtojmë bashkëpunimin me Patozin dhe Topallin.

Unë nuk kam qenë dakord me djegien e mandateve, por respektova vendimin e opozitës. Asnje nga lista PAA nuk pranoi mandatin e deputetit pas djegies së mandatave.

Qeveri e koalicionit te madh? Mund te kete aspekte pozitive per ekonomine, integrimin dhe klimen politike, por une nuk e besoj se Rama do ta beje kete hap.

Nëse mandati im vjen nga përfshirja në listën e PD, mandati im nuk do të shkojë tek Edi Rama dhe asnjë force tjetër politike. Nëse dalim vetëm është tjetër çështje", tha Duka.

 

Ditari politik

Të fundit