Flash News

E-TJERA

'Bën opozitarin, aq sa unë Presidentin', Meta i kundërpërgjigjet Bashës: Atij Zotërisë i them, thuaji popullit që je marrë peng

'Bën opozitarin, aq sa unë Presidentin', Meta i

“Meta mund të bëjë rolin e kryetarit të opozitës, vetëm nëse unë bëj rolin e Presidentit”, ka qenë kjo deklaratë e kryedemokratit Basha, ajo çka e ka bërë Presidentin Meta të ashpërsojë tonet në fund të konferencës për shtyp, mesditën e sotme.

I pyetur se nëse e shihte këtë mesazh të Bashës si një kerkesë për të mos i ndërhyrë më shumë në territor, Meta është përgjigjur se “Mbrojtja e Kushtetutës nuk është territor i askujt, por është detyra e parë e Presidentit të Republikës.”

“Atij Zotërisë i them, thuaj popullit tënd që je peng dhe vijo punën detën”, shtoi më tej Meta.

Pyetje: “Meta mund të bëjë rolin e kryetarit të opozitës, vetëm nëse unë bëj rolin e Presidentit.” A e shihni këtë mesazh të Z. Basha si një kërkesë për të mos hyrë shumë në territorin e tij?

"Mbrojtja e Kushtetutës nuk është territor i askujt, por është detyra e parë e Presidentit të Republikës. Dhe në këtë pikë Presidenti nuk është vetëm komandant i Forcave të Armatosura, por është edhe ushtari i parë i Republikës. Këtë duhet ta dijë kushdo. Ka ardhur koha për të verifikuar ndershmërinë, patriotizmin e çdo politikani dhe çdo qytetari.

Le ta dinë të gjithë, edhe armiqtë e Shqipërisë se përgjigjen do ta marrin atje ku nuk i’u shkon mendja. Boll i futën duart e tyre të zeza këtu, për t’na bërë gazi i botës.

Ndërsa, atij Zotërisë(Bashës) i them, përpiqu të bësh aq sa bëri Izetbekoviçi kur e morën peng. Thuaj popullit tënd që je peng dhe vijo punën tënde, sepse këtë popull nuk e merr askush më peng nën këtë qiell dhe në këtë tokë", tha Meta.

Ditari politik

Të fundit