Flash News

E-TJERA

Akuzohet se pastroi 18,3 mln euro të mafias italiane, kalon për gjykim dosja ndaj Rezart Taçi

Akuzohet se pastroi 18,3 mln euro të mafias italiane, kalon për gjykim

Dosja ndaj biznesmenit Rezart Taçit, i akuzuar për pastrim parash ka kaluar për gjykim këtë të martë.

Biznesmeni i hidrokarbureve është shpallur në kërkim ndërkombëtar si pjesë e një grupi kriminal me të cilin akuzohet se pastroi 18,3 milionë euro të mafias italiane.

Disa javë më parë, SPAK mbylli hetimet ndaj tre bashkëpunëtorëve italianë të Rezart Taçit.

Prokuroria e Posaçme i kërkoi Gjykatës të dënojë për veprat penale “Pastrimi i produkteve të veprës penale ose veprimtarisë kriminale”, “Grupi i strukturuar kriminal”, “Kryerja e veprave nga grupi i strukturuar kriminal”, shtetasit italianë Francesco Zummo, Fabio Petruzzella dhe Daniele Cestagalli, si pjesë e grupit të Rezart Taçit.

Të fundit