Flash News

E-TJERA

Apeli e dënoi me 2 vjet, reagon Beleri: Kam nisur procedurat e ankimimit në Gjykatën e Strasburgut

Apeli e dënoi me 2 vjet, reagon Beleri: Kam nisur procedurat e ankimimit

Vjen reagimi i Fredi Belerit, pasi Apeli i GJKKO vendosi 2 vjet burg për kryetarin e zgjedhur të Himarës duke lënë në fuqi vendimin e mëparshëm që e shpall fajtor për blerje votash në zgjedhjet e 14 majit 2023. 

Beleri reagon duke e cilësuar vendimin një grusht shteti dhe thekson se ka nisur procedurat e ankimimit në Gjykatën Evropiane të Drejtësisë në Strasburg. 

Reagimi i plotë:

Vendimi i Gjykatës së Apelit ishte i pritshëm, pasi grushti i shtetit ndaj meje ishte planifikuar në çdo hap nga vetë kryeministri shqiptar.

Gjithsesi një gjë është e sigurt: travestia e drejtësisë me një dëshmitar prokurorie që rrëfeu se ishte paguar nga policia shqiptare për të dëshmuar rrejshëm, një gjykatë e ndaluar të hynte në Greqi për shkak të falsifikimit të dokumenteve dhe një kryetar i caktuar dhe jo i tërhequr i Gjykatës së Kosovës. Apeli, nuk mbaron këtu. Unë kam nisur tashmë procedurat e ankimimit në Gjykatën Evropiane të Drejtësisë në Strasburg dhe kam besim se drejtësia që nuk u vendos nga regjimi i Ramës do të vendoset atje.

Me bindjen time, Edi Rama ia arriti qëllimit për të mos marrë detyrën si kryetar i zgjedhur i Bashkisë Heimarra, në mënyrë që të realizonte planet e tij dhe të sekuestronte pronat e grekëve në zonë.

Fatkeqësisht për të dhe për fat të mirë të helenizmit të veriut, prania ime në Parlamentin Evropian - falë vendosmërisë së Kyriakos Mitsotakis dhe mbështetjes së popullit grek - garanton se lufta për demokraci dhe shtet ligjor do të vazhdojë.

Ata që ushqenin iluzionet se Rama do të veprojë si lider i një vendi që dëshiron të bashkohet me familjen evropiane dhe jo si një lider tjetër autoritar, janë hedhur poshtë.

Për sa më përket mua, qëndrimi im është i qartë. Siç nuk u përkula në 14 muajt e fundit, ashtu nuk do të përkulem as tani, në 3-4 muajt e mbetur. Problemi tani e tutje do të jetë Edi Rama, jo unë.

Në fund, drita gjithmonë fiton mbi errësirën.

Beleri i zgjedhur edhe si eurodeputet para disa javësh nën logon e partisë greke "Demokracia e Re", do të qëndrojë në burg deri në tetor, pas vendimit të Gjykatës së Apelit të Gjykatës së Posaçme Kundër Korrupsionit në Shqipëri, e cila gjykoi çështjen e tij në shkallë të dytë në Tiranë. Gjykata vendosi të lërë në fuqi dënimin fillestar prej 24 muajsh. Prandaj, Beleri nuk do të shkojë në Strasburg në korrik për të bërë betimin. Ai u dënua si në shkallë të parë ashtu edhe në shkallë të dytë për korrupsion aktiv. Nëse vendimi i apelit ia ul dënimin në 20 muaj ose më pak, atëherë ai do të lirohej menjëherë.

Të fundit