Flash News

E-TJERA

Apeli i GJKKO “rrëzon” ankimimin e familjarëve, lë në sekuestro pasuritë e Vis Martinajt

Apeli i GJKKO “rrëzon” ankimimin e familjarëve, lë

Apeli i GJKKO ka rrëzuar kërkesën për ankimim të familjarëve të Ervis Martinajt.

Ata kërkuan të shqyhrtihej dhe të rrëzohej vendimi i marrë për sekuestrimin e 34 pasurive të Martinajt dhe familjarëve të tij.

Sipas Apelit të GJKKO, kërkesa e depozituar nuk është legjitime pasi është firmosur nga familjarët e Martinajt, dhe jo nga ai vetë.

SPAK vendosi rreth një muaj më parë të vendosë nën sekuestro 34 pasuri të Vis Martinajt, përfshirë biznese, toka, apartamente dhe llogari bankare, në pronësi edhe të familjarëve të tij. SPAK dyshon se pasuritë janë vënë përmes parave të fituara nga aktivitete të jashtëligjshme kriminale.

Vendimi erdhi në kuadër të getimeve për operacionin “Plumbi i Artë” pas arrestimit të Nuredin Dumanit.

Të fundit