Flash News

E-TJERA

Arrestimi i Fredi Belerit, reagon konsulli grek: Dy nga patriotët tanë janë burgosur

Arrestimi i Fredi Belerit, reagon konsulli grek: Dy nga patriotët tanë

Konsulli grek, Dimitrios Sacharidis ka reaguar në lidhje me arrestimin e kryebashkiakut të zgjedhur në Himarë më 14 maj, Fredi Beleri.

I pranishëm në festimet për Javën e Kulturës Greke, konsulli grek tha se tha se Himara dhe njerëzit e dy të burgosurve po kalojnë momente të vështira. Ndër të tjera tha se edhe festimet për Javën Greke po zhvillohen të kufizuara, si pasojë e kësaj ngjarje.

“Jemi sot në këtë event që zhvillohet në një situatë jo të zakonshme. Dy nga patriotet tanë, Fredi Bejleri dhe Panajot Kokaveshi janë të burgosur. Njëri sikurse e dini, ka edhe probleme serioze me shëndetin. Në këto ditë, gjithçka tjetër mendojmë përveçse festimeve. Ndaj dhe sivjet organizimet janë më të kufizuara, krahasuar me vitin e kaluar. Në këto orë të vështira, mendimi ynë është me njerëzit tanë që po jetojnë këtë situatë dhe me familjet e tyre”, tha ai.

Të fundit