Flash News

E-TJERA

Arrestohet shqiptari i dënuar me 10 vite burg në Itali

Arrestohet shqiptari i dënuar me 10 vite burg në Itali

Autoritet italiane kanë arritur të arrestojnë një shtetas shqiptar që ishte shpallur në kërkim që prej vitit 2014, për shkak se ndaj tij gjykata e Venecias kishte vendosur masën e sigurisë “arrest me burg” për 10 vite e 8 muaj.

Shqiptari, identiteti i të cilit nuk bëhet i ditur, ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar, pasi autoritetet italiane dyshonin se ai mund të ishte larguar nga territori.

Karabinierët e ndaluan atë teksa ishte duke lëvizur me makinë  në Roseto degli Abruzzi në zonën e Teramos. Në momentin e ndalimit ai ka paraqitur efektivëve një dokument autencitetit, i cili po kontrollohet por që kontrollin e parë policia ka konstatuar anomali.

Më pas ai u dërgua në komisariatin e Xhulianovës dhe iu nënshtrua identifikimit me foto, ku edhe u konstatua se ai ishte shqiptari i arratisur që i kishte shpëtuar autoriteteve për dhjetë vjet.

Të fundit