Flash News

E-TJERA

"Viktima e çatisë", ja kush është shqiptari, baba i 6 fëmijëve që humbi jetën në Maltë

"Viktima e çatisë", ja kush është shqiptari,

Bari Balla, është 51-vjeçari shqiptar, i cili humbi jetën në vendin e punës në Maltë. Shqiptari vdiq pasi një çati e një shtëpie ku ai po punonte, u shemb. 

Balla, i cili ishte nga Librazhdi, prej dy vitesh jetonte dhe punonte në Maltë. Ai festoi ditëlindjen dhjetorin e kaluar dhe ishte baba i gjashtë fëmijëve, ku më i vogli është vetëm 12 vjeç.

Komuniteti shqiptar në Maltë ka ngritur një mbledhje fondesh për të mbështetur familjen e 51-vjeçarit teksa po përballen me tragjedinë.

“Bari Balla, baba i 6 fëmijëve, humbi jetën tragjikisht të shtunën më 20 prill 2024 teksa punonte në ndërtim”, thuhet në mbledhjen e fondeve.

Balla humbi jetën dhe një tjetër punëtor, një 31-vjeçar gjithashtu nga Shqipëria, u plagos nga shembja e çatisë në pronën Sliema mëngjesin e së shtunës. 31-vjeçari arriti të dalë jashtë dhe pësoi lëndime të lehta, por Balla mbeti i bllokuar nën rrënoja. Ai u gjet i vdekur rreth një orë më vonë, pas një operacioni të furishëm shpëtimi.

Nga hetimet paraprake bëhet me dije se një pjesë e çatisë së katit të parë të pallatit ka rënë, ndërkohë që punëtorët ndodheshin poshtë saj.Ndërtesa është një shtëpi qytetëse e viteve 1920, trekatëshe që do të zgjerohet për t'u kthyer në një hapësirë të përbashkët banimi.

Zhvilluesi dhe arkitekti morën lejen e planifikimit më 26 mars për të shtuar një dysheme të reduktuar dhe për të zgjeruar ato ekzistuese.

 Megjithatë, në atë leje thuhej se asnjë punim nuk mund të fillonte në vend derisa të kishte skaduar periudha në të cilën kundërshtuesit mund të ankimonin vendimin e 26 marsit. Kundërshtuesit zakonisht kanë 30 ditë për të paraqitur një ankesë kundër një vendimi të planifikimit.

Autoriteti i Ndërtimit dhe Ndërtimit, i cili rregullon punimet e ndërtimit, tha se punimet në kantier ishin të paligjshme pasi nuk ishte informuar për to.

"Punimet nuk kishin zhdoganim të plotë të PA dhe nuk u depozitua asnjë aplikim për BCA, që do të thotë se punimet nuk u lejuan," thuhet në një deklaratë.

Autoriteti i Shëndetit dhe Sigurisë në Punë tha gjithashtu se nuk ishte njoftuar për punimet. Aksidenti ishte i fundit në një varg tragjedish të lidhura me ndërtimin që goditi Maltën dhe i pari që përfshiu viktima që kur një hetim publik për vdekjen e Zhan Pol Sofisë u publikua në fillim të këtij viti.

 

Të fundit