Flash News

E-TJERA

Begaj niset drejt Berlinit, do të takohet me homologun gjerman

Begaj niset drejt Berlinit, do të takohet me homologun gjerman

Presidenti i Republikës Bajram Begaj është nisur këtë të martë për një vizitë zyrtare dyditore në Gjermani me ftesë të presidentit gjerman, Frank-Walter Steinmeier.

Kreu i shtetit do të takohet me homologun gjerman dhe më pas do të mbahet takimi bilateral i delegacioneve.

Ne fokus të takimit mes presidentit Begaj dhe homologut Steinmeier do të jenë marrëdhëniet dypalëshe, procesi i integrimit të Shqipërisë në BE, zhvillimet në Ballkan, procesi i Berlinit që nxit afrimin e rajonit me BE-në, si edhe çështje të tjera të rëndësishme ndërkombëtare për sa i përket mbrojtjes dhe sigurisë.

Në Berlin, Begaj do të takohet dhe me drejtuesit e shoqatave të Diasporës, me të cilët do të bisedojë mbi integrimin ekonomik, social dhe politik të shqiptarëve në Gjermani.

Pas Berlinit, Begaj do të zhvillojnë një vizitë në Hamburg, ku do t’i bashkohet tifozëve kuqezi në “Volksparkstadion“ në përballjen e Shqipërisë me Kroacinë në Euro 2024. Më pas, kreu i shtetit do të pritet në një takim zyrtar nga kryetari i këtij landi, Dr. Peter Tschentscher.

 

Të fundit