Flash News

E-TJERA

Biden emëron ambasadorin e ri të SHBA-së në Shqipëri/ Njohës i mirë i gjuhës shqipe, kush është David J. Kostelancik

Biden emëron ambasadorin e ri të SHBA-së në Shqipëri/

David J. Kostelancik do të jetë ambasadori i ri SHBA-së në vendin tonë, i cili do të zëvendësojë në detyrë Yuri Kim. Kujtojmë që procesurat për zëvendësimin e Kim kanë nisur.

Përmes një njoftimi në faqen zyrtare e Shtëpisë së Bardhë, bëhet me dije se presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden ka zgjedhur Kostelancik për të vijuar misionin në vendin tonë.

Kush është David J. Kostelancik

David J. Kostelancik shërben aktualisht si Këshilltar për Politikën e Jashtme i Shefit të Shtatmadhorisë amerikane, Gjeneral Mark Milley. Ai ka shërbyer më herët si zëvendës Shef i Misionit dhe për dy vjet, si i Ngarkuar me Punë i përkohshëm në Ambasadën e SHBA-së në Budapest të Hungarisë.

Gjithashtu ka mbajtur pozicionet e Drejtorit të Zyrës për Çështjet e Evropës Jugore Qendrore dhe Drejtorit të Zyrës për Çështjet Ruse, në Byronë për Çështjet e Evropës dhe Euroazisë si dhe të Drejtorit të Zyrës së Evropës dhe Azisë në Byronë Ndërkombëtare për Çështjet e Narkotikëve dhe Zbatmit të Ligjit.

Kostelancik ka shërbyer dy herë në ambasadën amerikane në Moskë. Ai ka qenë edhe në misionet e SHBA-së në OSBE dhe NATO, si dhe në Ankara të Turqisë.

Diplomati Kostelancik, me origjinë nga shteti i Ilinoit, është diplomuar në Universitetin Northëestern të këtij shteti. Ai ka gjihashtu dy diploma master nga Kolegji Kombëtar i Luftës, dhe Universiteti i Miçiganit. Ai flet rusisht, hungarisht, turqisht, por është gjithashtu një njohës i mirë i gjuhës shqipe.

Pritet që kandidatura e tij të miratohet tashmë nga Senati. Kujtojmë se ambasadorja aktuale Kim  mbërriti në Tiranë në 22 janar të 2020. Kim do të jetë kandidate për t’u bërë diplomate e re amerikane në Korenë e Jugut, pozicion që e pretendon edhe ish-komandanti i Forcave Amerikane të Koresë, Vincent Brooks

 

Të fundit