Flash News

E-TJERA

Bie besimi i shqiptarëve ndaj SPAK, Zaloshnja: 38% besojnë në luftë serioze

Bie besimi i shqiptarëve ndaj SPAK, Zaloshnja: 38% besojnë në

Eduard Zaloshnja ka treguar të dhënat e fundit nga një sondazh i kryer mbi besimin që shqiptarët kanë ndaj SPAK për luftën ndaj korrupsionit.

Në një lidhje për studion e “Top Story”, Zaloshnja shprehet se vetëm 38% e shqiptarëve besojnë se SPAK po bën një luftë të fortë, ndërsa në vitin 2019 2/3 e shqiptarëve i besonin institucionit.

Sipas Zaloshnjës, rënia është përcaktuar më shumë tea ta njerëz që kanë votuar Ramën.

"Pikërisht kur u krijua SPAK-u në 2019 2/3 e shqiptarëve kishin besim se do të ishte i suksesshëm. Tani është zhvilluar sërish një sondazh dhe vetëm 38 përqind kanë besim se do të bëje luftë serioze. Jam futur tek detajet dhe kjo rënie e besueshmërisë përcaktohet tek segmenti që ka votuar tek PS-ja. Tani kemi një rënie të besimit qoftë tek socialistët por edhe tek besuesit e tjerë. Është një rënie shumë e madhe nga 2/3 të biesh në 1/3. Meqë përmende Ramën e di që zhvillon sondazhe çdo muaj dhe ai e ka matur pulsing e elektoratit", tha Zaloshnja.

Të fundit