Flash News

E-TJERA

Bie numri i të prekurve nga COVID-19, MSH: 299 raste dhe 4 humbje jete në 24 orët e fundit

Bie numri i të prekurve nga COVID-19, MSH: 299 raste dhe 4 humbje jete

4 persona kanë humbur jetën nga COVID-19 në 24 orët e fundit. Ministria e Shëndetësisë raporton se viktimat janë një 64 vjeçar nga Elbasani, një 65 vjeçar nga Tropoja, një 77 vjeçar nga Tirana, një 81 vjeçar nga Gramshi.

Po ashtu, në 1315 testime të kryera, kanë rezultuar pozitivë 299 qytetarë. 106 qytetarë janë shëruar, duke e çuar në 10654 numrin e të shëruarve në vend që prej fillimit të epidemisë.

Aktualisht në spitalin Infektiv dhe “Shefqet Ndroqi” po trajtohen 271 pacientë, 16 në terapi intensive nga të cilët 9 pacientë janë të intubuar.

Njoftimi i plotë i MSH:

Ministria e Shëndetësisë njofton se rastet pozitive të konfirmuara në 24 orët e fundit janë identifikuar në këto bashki:  184 raste në Tiranë, 23 raste në Korçë, 12 raste në Vlorë, 11 raste në Kuçovë,  8 raste në Durrës, 7 raste në Elbasan,  6 raste në Pogradec dhe Përmet, 5 raste në Librazhd, 4 raste në Shkodër dhe Lezhë, 3 raste në Fier, Pukë, Tropojë, Sarandë, Skrapar, 2 raste në Krujë, Kurbin, Prrenjas, 1 rast në Devoll, Kukës, Kavajë, Berat, Kamëz, Mat, Fushë-Arrëz, Cërrik.

Aktualisht në spitalin Infektiv dhe “Shefqet Ndroqi” po trajtohen 271 pacientë, 16 në terapi intensive nga të cilët 9 pacientë janë të intubuar.

"Në 24 orët e fundit, me gjithë përpjekjet e mjekëve, fatkeqësisht e kanë humbur betejën me COVID19, një 64 vjeçar nga Elbasani, një 65 vjeçar nga Tropoja, një 77 vjeçar nga Tirana, një 81 vjeçar nga Gramshi. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u shpreh ngushëllimet familjarëve.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes  Sociale ju bën apel qytetarëve: Vendoseni maskën kudo në ambientet jashtë shtëpisë, ruani distancën dhe kujdesuni për higjienën, vetëm kështu mund të parandalohet përhapja e infeksionit SARS COV2.

Kontaktoni me mjekun e familjes ose telefononi Urgjencën Kombëtare në numrin 127 nëse dyshoni se ju apo një i afërmi juaj është i prekur nga COVID19.  Telefononi në linjën e gjelbër falas 0800 40 40 për të kontaktuar mjekun e familjes, për sherbim psikologjik te specializuar dhe të sigurt si dhe për çdo informacion tjetër rreth COVID19", njofton ministria.

COVID-19 – Statistika (25 Tetor 2020)

Raste të reja ditore                            299

Të shëruar ne 24 orë         106

Të shtruar në spitale          271

Humbje jete në 24 orë                  4

Testime ditore                                      1315

Testime totale            117025

Raste pozitive                      19157

Raste të shëruara               10654

Raste Aktive                           8026

Humbje jete                            477

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë                  4113

Durrës                  757

Fier                         510

Shkodër                497

Korçë                    488

Lezhë                     383

Elbasan                 348

Vlorë               319

Berat               229

Kukës                      183

Gjirokastër           102

Dibër                97

Bie numri i të prekurve nga COVID-19, MSH: 299 raste dhe 4 humbje jete

Të fundit