Flash News

E-TJERA

SHBA e BE urim shqiptarëve për festën e Pavarësisë: Krenarë të qëndrojmë krah për krah me ju

SHBA e BE urim shqiptarëve për festën e Pavarësisë:

Sekretari i Shtetit i SHBA, Antony J. Blinken ka uruar shqiptarët për 110 vjetorin e Pavarësisë.

Në një mesazh në emër të SHBA, Blinken shkruan se Shtetet e Bashkuara janë krenare të festojnë edhe 100-vjetorin e marrëdhënieve diplomatike SHBA-Shqipëri dhe partneritetin e fortë që është ndërtuar së bashku.

"Në emër të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, është nderi im të uroj popullin e Shqipërisë në 110-vjetorin e Pavarësisë. Shtetet e Bashkuara janë gjithashtu krenare të festojnë 100-vjetorin e marrëdhënieve diplomatike SHBA-Shqipëri dhe partneritetin e gjerë e të fortë që kemi ndërtuar së bashku.

Shtetet e Bashkuara kanë qenë të nderuara të punojnë së bashku me Shqipërinë në Këshillin e Sigurimit të Kombeve të Bashkuara, teksa ju vazhdoni të jepni kontribut të rëndësishëm në skenën botërore. Shqipëria ka shfaqur lidership dhe guxim duke mbështetur Ukrainën dhe duke vënë në dukje veprimet e aktorëve keqdashës në Evropë dhe në mbarë botën. Kontributet e çmuara të Shqipërisë si aleate e NATO-s ndihmojnë në mbajtjen e Aleancës të fortë, të përgatitur dhe të vendosur. Shtetet e Bashkuara falënderojnë gjithashtu Shqipërinë për partneritetin dhe mbështetjen e saj gjatë zhvendosjes së afganëve.

Ne urojmë Shqipërinë për arritjen e hapjes të negociatave me BE në korrik dhe mbetemi të përkushtuar për t'ju mbështetur përgjatë rrugës suaj transatlantike. Së bashku, po punojmë për të luftuar korrupsionin dhe krimin e organizuar, për të siguruar energji ndërsa çojmë përpara agjendën tonë të përbashkët klimatike për Evropën dhe për të forcuar mbrojtjen kibernetike.

Teksa hyjmë në shekullin tjetër të marrëdhënieve tona, ne jemi krenarë të qëndrojmë krah për krah me popullin shqiptar." shkruan Sekretari i Shtetit i SHBA, Antony J. Blinken. 

Edhe kryediplomatja e BE Christiane Hohmann ka përcjellë një urim për festën e flamurit. Në një postim në rrjetet sociale, ajo shkruan se Shqipëria ka hyrë në një fazë vendimtare në rrugën drejt BE-së, ndërsa shton se unioni është i përkushtuar të mbështesë vendin për të bërë realitet ëndrrën e qytetarëve.

Gëzuar Ditën e Pavarësisë Shqipëri! Tani që Shqipëria ka hyrë në një fazë vendimtare në rrugën drejt Bashkimit Evropian, ne jemi plotësisht të përkushtuar të mbështesim vendin për ta bërë realitet ëndrrën e qytetarëve të saj”, shkruan Hohmann.

Të fundit