Flash News

E-TJERA

Bushati: SPAK gjuan peshqit e vegjël, i bëjnë presion për të shpëtuar fytyrën

Bushati: SPAK gjuan peshqit e vegjël, i bëjnë presion për

Analisti Andi Bushati u shpreh se si BE ashtu edhe SHBA, janë të bindur se reforma në drejtësi është një katastrofë që iu iku nga duart.

I ftuar në studion e “Të Paekspozuarit”, Bushati tha se SPAK zgjedh të gjuajë vetëm disa peshq të vegjël duke sjellë shembullin e tenderit të uniformave të policisë dhe ish-ministrit të Mjedisit, Lefter Koka.

Sipas Bushatit, ka një lloj presioni ndaj SPAK-ut prej Ramës që bëhet me qëllim që të shpëtojnë fytyrën e tyre.

"Mendoj se BE dhe SHBA janë të bindur që reforma në drejtësi është katastrofë, që ju iku nga duart. E kam thënë, nuk mund të ketë drejtësi të pavarur në një regjim. Ka një lloj presioni. Do të ishte për të shpëtuar fytyrën e tyre, bëjnë presion në SPAK, afrohu edhe këtij ministri. Kanë arritur të bëjnë drejtësi të negociuar. Shkojnë në zyrë të Ramës, edhe lëshojnë disa. Shiko çfarë bën SPAK. Ka dy shembuj flagrantë. Tenderi i uniformave të policise. SPAK vendosi disa peshq të vegjël ti gjuante. Lajmëron ministrin e brendshëm, i merr leje, ministri bie dakord, i heq nga ministria, rrinë pushtim dy jave dhe pastaj vijnë prokurorët. Kjo është drejtësi me leje. Lefter Koka është rasti i dytë", tha Bushati.

Të fundit