E-TJERA

Cilat vende marrin pjesë në EURO 2020?

Cilat vende marrin pjesë në EURO 2020?

Njëzet e katër kombe do të marrin pjesë, duke përfshirë fituesit e Kampionatit të fundit Evropian në 2016, Portugalinë dhe fituesit e Kupës së Botës Franca.

Dy skuadra po debutojnë në një turne të madh futbolli si Finlanda dhe Maqedonia e Veriut.

Nga njëmbëdhjetë vendet që presin ndeshje, shtatë prej tyre - Danimarka, Anglia, Gjermania, Italia, Hollanda, Rusia dhe Spanja - u kualifikuan në turne.

Dy të tjerë - Hungaria dhe Skocia - ia dolën përmes play-off, ndërsa Rumania dhe Azerbajxhani humbën.

Greqia, fituese e EURO 2004, është kampione e vetme që nuk do të garojnë në turneun e kësaj vere.

Grupi A -Turqi, Itali, Uells, Zvicër

Grupi B - Danimarka, Finlanda, Belgjika, Rusia

Grupi C - Hollanda, Ukraina, Austria, Maqedonia e Veriut

Grupi D - Anglia, Kroacia, Skocia, Republika Çeke

Grupi E - Spanja, Suedia, Polonia, Sllovakia

Grupi F - Hungaria, Portugalia, Franca, Gjermania

Si funksionon turneu EURO 2020?

Në fazën fillestare të grupeve, të katër skuadrat luajnë njëra-tjetrën.

Fituesit dhe nënkampionët e secilit grup, si dhe katër ekipet më të mira të vendit të tretë, do të kalojnë në 16 vendet e fundit të mbetura në turne.

Fituesi kalon në çerekfinale ose tetë skuadrat e fundit. Pastaj gjysmëfinalet para finales më 11 korrik.  

 

Të fundit