Flash News

E-TJERA

Dash Shehi: Shkollat të mbahen të hapura, të mos shkëputet zinxhiri i punës  

Dash Shehi: Shkollat të mbahen të hapura, të mos shkëputet

Kreu i LZHK, dhe ish deputeti Dashamir Shehi ka dalë kundër rekomandimit të autoriteteve shëndetësore për mbylljen e shkollave.

I ftuar mbrëmjen në emisionin Open, Shehi tha se vendi ynë duhet të marrë si shembull qItalinë që përshtaten me vendin tonë.

Ai theksoi se nuk duhet të shkëputet zinxhiri mes punës dhe shkollës së fëmijëve.

“Përballë kemi Italinë, Puljan, kemi të njëjtën klimë, kemi të njëjtën strukturë, hajde marrim protokollet e atyre, që janë më të zhvilluara, për hir të eksperiencës sonë të vogël nuk jemi të aftë.

Do t’i hapin italianët hapi dhe ti, do ti mbyllin mbylli dhe ti, ata kanë dyfishin tonë, trefishin tonë të shtretërve, mjekëve.

Hajde të bëjmë në mënyrën e tyre dhe në dimensionin tonë. Nuk kemi autonominë e ekspertizës, tek ne çdo gjë e vendos politika, nuk e vendosin për ne por për fëmijët e tyre, nuk ka asgjë për turp, duhet të mbahen hapur sado e keqe të jetë, zinxhiri i punës dhe ai i shkollës, të mos e shkëpusim këtë zinxhir. Do t’i rikthehesha vendeve përballë, jo Danimarkës”, tha Shehi.

 

Ditari politik

Të fundit