Flash News

Ditari i Maxhorancës

Rama kapet ngushtë me eksodin, “tall” Britaninë: Po iu pushtoi Rusia, ejani te ne. Iu mbrojmë nga Putin dhe Braverman

Rama kapet ngushtë me eksodin, “tall” Britaninë: Po iu

Ashtu sikurse, kryeministrit Rama e ka bërë traditë, në çdo vizitë zyrtare që bën jashtë vendit tenton të hedhë kunja, ironi dhe deklarata tallëse, kundrejt vendit pritës.

Këtë herë radhën e kishte Britania e Madhe. Gjatë një bashkëbisedimi në auditorin e Institutit Mbretëror të Marrëdhënieve Ndërkombëtare, Chatham House, Rama është pyetur

Kryeministri Edi Rama i cili ndodhet në Britaninë e Madhe, e ka nisur këtë të premte me një sesi Shqipëria po i menaxhon sfidat, sidomos atë të emigracionit. Me nj ënotë tallëse Rama i është drejtuar britanikëve: “Nëse rusët do të pushtojnë Britaninë, ju ejani tek ne, ne do t’ju mbrojmë nga Putini dhe nga Suella Braverman të dy, kjo është e sigurt, do t’ju mbrojmë”.

Sa i përket largimit të të rinjve, Rama ripërsëriti atë që e ka thënë edhe më parë: nuk detyron njeri të qëndrojë në vend. Ai u shpreh se Shqipëria është një vend i lirë dhe kushdo mund të lëvizë kudo.

“E di që nuk është korrekte politikisht, por unë nuk u them njerëzve që duhet të rrini këtu sepse këtu është vendi juaj. Kur isha i ri nuk mund të largohesha nga vendi, por sot ajo për të cilën luftova është që Shqipëria është një vend i lirë dhe mund të lëvizësh kudo. Si tu thuash njerëzve qëndroni këtu pasi këtu e keni vendin, jo. Nuk u thua njerëzve e ardhmja është e ndritshëm rri këtu me mua, por jo nëse do të largohesh largohu, nëse do të qëndrosh, qëndro“, tha Rama.

Të fundit