Flash News

E-TJERA

Deputetët e PD-së italiane vizitë në Gjadër: Marrëveshja Rama-Meloni, reklama e dështuar për zgjedhjet europiane

Deputetët e PD-së italiane vizitë në Gjadër:

“A e kupton se çfarë po bën? Ju po shkelni të drejtat e njeriut, po shpenzoni një shumë të madhe parash publike dhe mbi të gjitha nuk jeni në gjendje as të mbani atë që keni thënë”.

Kështu Matteo Mauri, deputeti i Partisë Demokratike, i drejtohet kryeministres Giorgia Meloni dhe ministrave të Brendshëm, Punëve të Jashtme dhe Mbrojtjes pas vizitës së zhvilluar mëngjesin e sotëm së bashku me kolegët Simona Bonafè, Enzo Amendola dhe Matteo Orfini në Shqipëri në zonat ku do të ngrihen dy qendrat për emigrantët e parashikuar nga marrëveshja mes kryeministrit Giorgia Meloni dhe kryeministrit shqiptar Edi Rama, shkruan La Repubblica. 


Vetëm buldozerë dhe kamionë
Disa buldozerë dhe nja dy kamionë dhe asgjë tjetër ndodhen në zonën e Gjaderit ku inxhinierët ushtarakë nuk kanë përfunduar ende punën e gërmimit, e cila është shumë e ndërlikuar duke qenë se terreni ka shumë vrazhdësi.

Sipas kalendarit të shpallur nga qeveria Meloni, qendrat duhet të ishin inauguruar tashmë të hënën më 20 maj, por siç parashikohet javët e fundit nga Repubblica, dorëzimi i punimeve është planifikuar për në fund të vjeshtës dhe për rrjedhojë projekti për kontraktimin e emigrantëve.

Kërkesat për azil që vijnë nga vende të sigurta, për të cilat Meloni është mjaft krenare që propozon veten si pioniere për Evropën, me siguri nuk do të mund të largohet këtë verë. Dhe kjo pavarësisht se prefektura e Romës i ka dhënë tashmë kontratën për menaxhimin e shërbimeve, duke filluar nga data 20 maj.

Partia Demokratike: “Reklama elektorale për zgjedhjet europiane”

Përpjekja e Melonit për të pasur një reklamë elektorale për emigrantët për zgjedhjet evropiane dështoi keq. Jemi përballë më shumë se 70 mijë metra katrorë hiç. Punimet mezi kanë nisur, pavarësisht njoftimeve të Qeverisë që kishte caktuar datën e hapjes së qendrës më 20 maj 2024”, deklarojnë deputetët e PD-së, në terren për të kontrolluar ecurinë e marrëveshjes.

“E vetmja gjë që lëviz është kutia e kostos. Tani kemi shkuar nga 653 milionë fillestare në mbi 800 milionë. Dhe burimet e nevojshme vazhdojnë të rriten, siç e kishim raportuar tashmë në nënshkrimin e marrëveshjes.

Është e qartë se jemi përballë një përpjekjeje qesharake për të paguar një reklamë elektorale për zgjedhjet evropiane. Një qeveri që përpiqet të fshehë dështimet e saj të dukshme me propagandë. I kërkojmë Melonit të heqë dorë nga ky projekt dhe të zhvendosë burimet drejt fuqizimit të burimeve që do t'i akordohen sistemit kombëtar shëndetësor”.

Të fundit