Flash News

E-TJERA

Deputetët në Gjermani për EURO 2024, media spanjolle: Skandal në Shqipëri!

Deputetët në Gjermani për EURO 2024, media spanjolle: Skandal

Kuvendi zhvilloi sot dhe jo të enjten seancën plenare për shkak se deputetët do të shkojnë në Gjermani për EURO 2024, ku do të luajë dhe kombëtarja shqiptare.

Për këtë arsye edhe javën e ardhshme nuk do të ketë seancë plenare në parlament.

Ky fakt eshtë pasqyruar nnga media e njohur spanjolle sportive ‘AS’, ndërsa në artikull e cilëson si skandal.

Artikulli

Jo më pak se 50,000 shqiptarë, shumë me banim në Gjermani, por edhe disa mijëra të zhvendosur, pritet të ndjekin ndeshjen debutuese të ekipit të tyre në Westfalenstadion të Dortmundit kundër Italisë. Shqipëria rikthehet në një kampionat madhor pas paraqitjes së parë të këtij lloji, në Francë 2016 dhe ky Euro 2024 e paralizon Shqipërinë: edhe politikisht.

Edhe Kuvendi i Shqipërisë, ka ndryshuar rrënjësisht planet për shkak të futbollit. Sipas shtypit vendas, një pjesë e mirë e 140 deputetëve që përbëjnë dhomën do të udhëtojnë drejt Gjermanise dhe për këtë arsye seanca plenare e kësaj jave nuk u mbajt të enjten, siç ndodh zakonisht, por këtë të mërkurë. Shumë prej tyre udhëtojnë me makinë dhe kanë nevojë për më shumë se një ditë për të udhëtuar.

Shumica e përfaqësuesve politikë do ta ndjekin ndeshjen në tribunat e stadiumit të Dortmundit. Dhe jo vetëm kaq. Në parim, të njëjtët deputetë do të qëndrojnë për dy duelet e tjera të grupit, kundër Kroacisë në Hamburg më 19 dhe kundër Spanjës në Dusseldorf, në datën 24. Për këtë arsye javën e ardhshme nuk do të ketë seancë plenare në Kuvend ka shkaktuar një skandal të vërtetë mes disa anëtarëve të opozitës në pushtet.

Kreu i grupit parlamentar i Partisë Demokratike, Gazment Bardhi, i kërkoi mazhorancës së kryesuar nga kryeministri Edi Rama sqarime për këtë “shkelje të rregullores”. “Është e mërkurë dhe ju keni vendosur ta trajtoni Kuvendin si dyqanin tuaj personal. Në cilësinë e drejtuesit të seancës, do të duhet t'u sqaroni qytetarëve se pse seanca është zhvendosur nga e enjtja në të mërkurë. Ju keni detyrimin, sepse keni marrë një vendim të njëanshëm pa u konsultuar me opozitën. Nëse kjo është arsyeja (udhëtimi për në Eurokupë), është një veprim i turpshëm dhe ne distancohemi nga ajo arsye banale”.

 

Të fundit