Flash News

E-TJERA

Deschamps i beson shiritin e kapitenit të kombëtares Kylian Mbappé-s

Deschamps i beson shiritin e kapitenit të kombëtares Kylian

Sulmuesi i Paris St-Germain, Kylian Mbappé, është emëruar kapiteni i ri i kombëtares franceze. Ai pason portierin e Tottenham, Hugo Lloris, i cili u tërhoq nga futbolli ndërkombëtar në janar.

Mbappé, 24 vjeç, ka 66 paraqitje për Francën që kur bëri debutimin e tij të parë në vitin 2017.

"Kylian plotëson të gjitha kërkesat për të pasur këtë përgjegjësi," tha menaxheri i Francës Didier Deschamps për kanalin televiziv francez TF1. “Në fushë si në jetën e grupit, duke qenë një element unifikues”.

Federata Franceze e Futbollit (FFF) konfirmoi se Deschamps kishte emëruar Mbappe si kapiten dhe sulmuesin e Atletico Madrid Antoine Griezmann si zëvendëskapiten.

Mbappé ishte golashënuesi më i mirë në Kupën e Botës të vitit të kaluar, pasi ai ndihmoi Francën të arrinte një finale të dytë radhazi të Kupës së Botës, ku u mund nga Argjentina.

Ai shënoi dy gola në finalen e 2018 kundër Kroacisë dhe u emërua si lojtari më i mirë i ri i turneut pasi Franca u kurorëzua kampione e botës për herë të dytë.

Të fundit