Flash News

E-TJERA

Drejtor i "Shefqet Ndroqit": Ka ardhur varianti britanik i Covid-it, ka agresivitet më të madh

Drejtor i "Shefqet Ndroqit": Ka ardhur varianti britanik i Covid-it,

Drejtori i spitalit “Shefqet Ndroqi”, Perlat Kapisyzi shprehet i bindur se dhe në vendin tonë ka hyrë varianti i ri britanik i virusit Covid-19.

Gjatë ditëve të fundit kemi një shtim të infektimeve te moshat e reja dhe pneumologu Kapisyzi, thotë se ata janë të infektuar nga variant britanik i cili është më agresiv.

“Edhe vendi ynë nuk bën përjashtim nga të gjitha vendet e tjera. Është rritur numri i pacientëve me moshë të re. Në këtë periudhë tek moshat e reja po shikohet gravitet shhumë i madh i Covid. Më përpara moshat e reja e kalonin më lehtë. Tashmë në vendin tonë duhet të ketë hyrë virusi anglez. Po vërtetohet që ky variant ka edhe agresivitet më të madh”, shpjegon ai për "Abc".

Mjeku shton më tej se pacientët janë në gjendje të rëndë dhe apelon që të mos neglizhohet ardhja në spital.

“Këtu janë të sëmurë shumë të rëndë. Mos e neglizhoni Covid-in. Trajtohuni që në fillim. E rëndësishme është që kurrë pacientët nuk duhet të këmbëngulin të rrinë në shtëpi”, thotë ai.

Të fundit