Flash News

E-TJERA

Duke nisur prej vitit 2024 do të ndryshojë formati i Champions League, finalja në New York

Duke nisur prej vitit 2024 do të ndryshojë formati i Champions League,

Hipotezat për një rimodelim të Champions League,dhe për një format ndryshe nga ai që jemi mësuar të shohim po bëhen gjithnjë e më konkrete. Për herë të parë jashtë Europës, finalja e kompeticionit më të rëndësishëm për klube mund të zhvendoset në New York.

Kjo është dhe një "taktikë" e UEFA që kërkon të ndryshojë strategjinë e marketingut për të patur sponsor edhe më të fuqishëm nga kontinenti tjetër.

Finalet në New Jork pritet të nisin pasi të kenë përfunduar ato të paracaktuar për vitet e ardhshme në Shën Petersburg, Mynih dhe Uembli në 2024.

Championsi i ri do të ketë 36 skuadra, me 4 vende ekstra, dy nga të cilat shkojnë klubet me koeficent historik, thënë ndryshe pjesëmarrje të përhershme në këtë kompeticion. Orari i ndeshjeve nuk do të ndryshojë, do të jetë sërish ora 21 në Evropë, por me skuadrat që do të zbresin në fushë në orën 15, me orën e Shteteve të Bashkuara.

Të fundit