Flash News

E-TJERA

E ngatërruan me kanabis, policia britanike arreston shqiptarin që transportonte çaj mali

E ngatërruan me kanabis, policia britanike arreston shqiptarin që

Një 53-vjeçar shqiptar në Britaninë e Madhe është vënë në pranga në kushte dhe rrethana të çuditshme.

Siç shkruan The Sun, Agim Agaj ishte duke udhëtuar me furgonin e tij kur u ndalua nga policia britanike. Ai u mbajt për 15 orë në stacionin policor, pasi u kap me disa gjethe të dyshuara si kanabis sativa.

Oficerët kishin gjetur në pjesën e pasme të sediljes së shoferit, një enë plastike të mbushur me bimë, të cilat ata dyshuan se ishin kanabis, por në fakt rezultoi se ishte çaj mali.

Agaj ka thënë se edhe një fëmijë mund ta dallonte se nuk ishte kanabis sativa, pasi çaji i malit nuk ka erën e barërave të këqija.

“Ishin dy policë. Një hapi derën e furgonit dhe pa se kisha një enë të madhe plastike. Ai i tha policit tjetër: ‘Ai ka marihuanë!’ Unë thashë, ‘Kjo nuk është drogë. Është çaj mali!' Ata nuk dëgjuan. Më arrestuan.

Çaji nuk duket aspak si barërat e këqija. Nuk ka erë si barërat e këqija. Edhe një fëmijë mund të shohë se çfarë është çaji dhe çfarë është kanabisi”, ka thënë për The Sun.

Agimi pretendoi se oficerët u dërguan gjithashtu për të kontrolluar shtëpinë e tij të vjetër dhe shtëpinë e një shoku.

Policia e Dorset tha: "U krye një kontroll i automjetit dhe u raportua se një enë plastike që përmbante atë që dukej të ishte një substancë bimore që oficerët besonin se mund të ishte drogë ilegale. U konfirmua se substanca në kontejner nuk ishte një drogë ilegale dhe burri u lirua pa asnjë akuzë”.

Të fundit